Święta w Słowaku trwają dłużej

Tydzień poprzedzający Święta Bożego Narodzenia to od wielu lat niezwykły czas w chorzowskim Słowaku. W Ogrodach Słowaka zaświeciły się ozdoby na choince, w holu obok popiersia Juliusza Słowackiego pojawiło się ozdobione przez Radę Młodzieżową drzewko. Zajęcia dydaktyczne z motywami świątecznymi wzbogacone zostały tradycyjnymi wieczornymi klasowymi wigiliami i pięknym Koncertem Świątecznym w sali gimnastycznej. Wigilijne spotkania poszczególnych klas, kół zainteresowań, grup naukowych i wizyty absolwentów z dawnych lat wypełniają szkolne wieczory już od 16 grudnia. Do późnych godzin wieczornych Szkoła tętni świątecznym życiem, a  na korytarzach unosi się zapach świątecznych potraw, słychać muzykę bożonarodzeniową z różnych stron świata.
Kiedyś przed laty Dyrektor R. Kieszkowski i jego zastępca I. Janz w ostatnim dniu nauki smażyli karpia i przygotowywali kapustę z grochem… Wigilia dla nauczycieli po lekcjach odbywała się w szkolnym bufecie. Idąc za przykładem Pana Dyrektora i Grona Pedagogicznego uczniowie zaczęli organizować klasowe wigilie. Te spotkania w latach osiemdziesiątych XX wieku były reakcją na mroczną i zagęszczającą się atmosferę agonii PRL. Dzisiaj wigilijne spotkania to prawdziwe święta Szkoły. Powroty absolwentów, spotkania, rozmowy, odwiedziny, gwiazdka najmłodszych to już wieloletnia i piękna tradycja chorzowskiego Słowaka.
I Ty poczuj atmosferę tego tygodnia.

Wigilijna podróż

Podróżnicy Słowaka spotkają się w sobotę 21.12 o godzinie 16 przy wigilijnym stole w pracowni geograficzno-podróżniczej. Pojawi się na nim między innymi rybne curry z południowoazjatyckim bukietem zapachowo-smakowym. Miła tradycja opłatkowych spotkań podróżującej młodzieży sięga lat osiemdziesiątych XX wieku. Zapraszamy na globtroterski opłatek Anno Domini 2019.

Podróżnicy – absolwenci spotkają się tego samego dnia, ale w innym miejscu i w innym czasie. Zapraszamy.

Dwujęzyczny Konkurs Poetycki ” Wszystko jest poezją”

“Serdecznie gratulujemy wyróżnień dla: Edyty Fragsztajn za wiersz  “Niesprawiedliwość” / “Injustice” i Karoliny Grzesik za wiersz ” Wszystko jest poezją” / “Todo es poesia”. Wnikliwy ogląd świata, trafność obserwacji, rozeznanie we własnych uczuciach, umiejętność  operowania słowem poetyckim to tylko niektóre zalety ich twórczych wypowiedzi.
Również bardzo dziękujemy za wysłanie prac innych uczniów. Gratulujemy tak zdolnej młodzieży. Mamy nadzieję, że wszyscy będą pisać dalej… .”

Te miłe słowa otrzymałam od jurorki konkursu  jako wyraz uznania za opiekę nad grupą i wspieranie ich w twórczym wyrażaniu myśli, uczuć, bowiem: ” Wszystko jest poezją”.

Oby tak dalej…:-)

Więcej na stronie: https://www.dobrapolskaszkola.com/wszystko-jest-poezja-rozwiazanie-dwujezycznego-konkursu-poetyckiego-dla-dzieci-i-doroslych/