Strój szkolny


Od 1.09.2006 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie a od 1.09.2007 także w nowoutworzonym Gimnazjum Dwujęzycznym, podobnie jak w większości prestiżowych szkół w świecie i wielu renomowanych w Polsce, w porozumieniu z Radą Rodziców i Radą Młodzieżową, wprowadza się strój szkolny. Strój szkolny ma nie tylko podkreślać przynależność do szkolnej społeczności, ma także zapobiegać widocznemu rozwarstwieniu materialnemu i manifestowaniu przynależności do nieformalnych grup. Chroni również Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących przed przedostawaniem się na jego teren osób obcych. Zamiast kupowania znacznie droższych garniturów lub damskich kostiumów, strój szkolny może służyć jako ubiór galowy w czasie szkolnych uroczystości czy też egzaminów gimnazjalnych lub maturalnych.
Strój szkolny to także powrót do świetnych tradycji szkolnictwa polskiego z okresu II Rzeczypospolitej, wyraz szacunku dla wielu pokoleń Profesorów Liceum Odrowążów, TPD i Słowackiego, spośród których wielu było i jest niekwestionowanymi autorytetami dla Absolwentów i Uczniów dzisiejszego Słowaka. Ten strój to także głęboki ukłon w stronę setek Absolwentów, którzy właśnie tu, w centrum Królewskiej Huty a później Chorzowa, spędzili część swej młodości, do której tak chętnie wracają po latach.

Strój Licealisty składa się z ciemnogranatowej sztruksowej marynarki z logo AZSO, koszuli z długim rękawem oraz krawata. 

Na strój Gimnazjalisty(tki) składa się czarny sweter oraz biała albo niebieska koszula i krawat.


Na fotografiach przedstawiono szkolne stroje chorzowskich licealistów z lat trzydziestych XX wieku oraz współczesne – z pierwszej dekady wieku XXI.

 

Pani Maria Sobalanka była uczennicą Gimnazjum Żeńskiego (dzisiejsze IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie). Jej edukację przerwała II wojna światowa. W roku szkolnym pookupacyjnym 1945 złożyła egzamin maturalny w Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Odrowążów, czyli dzisiejszym Słowaku.
Pan Henryk Sobala był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Odrowążów w Chorzowie. Maturę złożył w roku 1938.


 

Pani Magdalena Pietras była uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w latach 2004-2007. Uczestniczyła w X Szkolnej Wyprawie Geograficznej “Sri Lanka – Indie 2005”.
Pan Bartosz Gelner, uczeń Słowaka w latach 2004-2007, pełnił w latach 2005-2006 zaszczytną funkcję Przewodniczącego Rady Młodzieżowej I LO.