Wszechnica Słowaka 2021, czyli edukacja w czasie lockdownu

Życząc zdrowego i szczęśliwego Nowego Roku, zapraszam do udziału w nowym edukacyjnym przedsięwzięciu naszego Uniwersyteckiego Liceum, dedykowanemu nie tylko obecnym jego uczniom, ale także nauczycielom i rodzicom. Noworoczny prezent pod nazwą Wszechnica Słowaka będzie okazją do zgłębienia wiedzy o ewolucji materii, zagrożeniach dla środowiska naturalnego, zmianach klimatycznych, prawach obywatelskich, zróżnicowaniu kulturowym a także o … chorobach wirusowych i zbawiennej roli szczepień profilaktycznych, których z ogromną nadzieją oczekujemy. Ciekawym świata proponujemy filmowe impresje z podróży po różnych zakątkach naszej planety. Wszystko to znajdziecie w programie Wszechnicy Słowaka, przygotowanej specjalnie dla Was z naszą Alma Mater – Uniwersytetem Śląskim i Stowarzyszeniem Przyjaciół Słowaka. Zapraszam od 5 do 14 stycznia 2021 roku na dobrze Wam znaną platformę Microsoft Teams. Oczywiście udział w wydarzeniu nie jest obowiązkowy.
Mimo wszystko ograniczajcie, proszę siedzenie przed ekranem i pamiętajcie o wychodzeniu na świeże powietrze, oczywiście tylko wtedy, gdy zabójczy polski smog nie będzie stanowił dla Was zagrożenia.
Do zobaczenia – oby wkrótce i do zaszczepienia – też oby jak najszybciej.
Przemysław Fabjański

Program Wszechnicy Słowaka 2021:

• 5.01
    • 11.00 – Tomasz Ferenz (UŚ) – „Kryzys klimatyczny i rola młodzieży w jego zatrzymaniu”
  • 7.01
    • 11.00 – „Poznaj świat ze Słowakiem” – blok podróżniczych impresji filmowych:
    • 11.00 – Agnieszka i Tomasz Lipeccy – „Sudan 2020”,
    • 11.20 – Tomasz Noga – „Trekkingi – Hong Kong”,
    • 11.40 – Jagoda Watrak – „Timbuktu – miasto na końcu świata”,
    • 11.55 – Żaneta i Jacek Govenlock – „Tradycyjne plemiona Angoli”,
    • 12.15 – Jerzy Grębosz – „Niczym Robinson wśród Buszmenów”,
    • 12.35 – Honoriusz Morawiec (U I LO) – „Cztery pory roku”,
    • 12.55 – Monika Witkowska – „Lhotse”,
    • 13.15 – Piotr Strzeżysz -„Laos”,
    • 13.30 – Piotr Strzeżysz – „Nie dojechać nigdy”.
  • 11.01
    • 16.00 – dr Marek Stańko (UŚ) – „Czy zakazy zgromadzeń są nielegalne?”
  • 12.01
    • 10.00 – dr Andrzej Boczarowski (UŚ) – „Dzieci Wszechświata”
  • 13.01
    • 11.00 – dr Cecylia Tatoj (UŚ) – „Różnice kulturowe między Polską a Hiszpanią przez pryzmat stypendiów Erasmus+”
    • 16.00 – prof. dr hab. Piotr Skubała (UŚ) – „Na drodze do symbiocenu”
  • 14.01
    • 17.00 – dr Elżbieta Mularska – „COVID-19 – szczepić się czy się nie szczepić? Dlaczego w ogóle zadajemy sobie to pytanie?”