Warsztaty prozatorskie w Słowaku

Dzięki gościnności U I LO i wsparciu Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka w budynku Szkoły odbywają się warsztaty pisarskie. Zajęcia dla uczniów chorzowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzi pani Marta Matyszczak – dziennikarka, pisarka, scenarzystka i blogerka, autorka serii “Kryminał pod psem” oraz “Kryminał z pazurem”.

W czwartek 28 października odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów pisarskich. Do poruszanych tematów należały: stosunek każdego z uczestników do psów i kotów, cliffhangery, mołdawska masakra, pierwsze zdania i wiele innych. Pojawiły się też zadania takie jak niszczenie życia Teodorowi, wspólnemu bohaterowi literackiemu, za pomocą wrzucania go w trzy rodzaje konfliktów, a także liczenie scen – ponieważ uczestnicy warsztatów stanowili grupkę humanistów, każdemu wyszedł inny wynik. Na deser pisarka zdradziła, kto był jej ulubionym nauczycielem w Słowaku (tajemnica!).

18 listopada odbyło się drugie spotkanie z pisarką. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, dlaczego bohater będący chamskim starym dziadem wciąż będzie ulubieńcem czytelników, czym jest szklana elfka i jak kulturystka mówi dobranoc. Sporo czasu spędzili w Hogwarcie, a w ciągu ostatnich dwudziestu minut przenieśli się nawet do Central Perk. Pojawiły się też zadania takie jak: tłumaczenie zdań na język bohaterów, wymyślenie idealnego imienia dla Simki (dla zainteresowanych, faworytem było Bella Kociołek) oraz udowodnienie, dlaczego Hermiona była lepsza niż Harry. Na koniec okazało się, że wszyscy czekają z niecierpliwością, aż Kamil wreszcie wyda swoją sagę fantasy (której pikantne szczegóły mieli zaszczyt poznać tylko uczestnicy warsztatów).

Kolejne spotkanie pasjonatów literatury i pisarstwa odbędzie się 2 grudnia o godzinie 16.15.