DIALOG DWÓCH KULTUR POLSKA – UKRAINA.

30 września 2017 roku w godzinach popołudniowych powróciła do Chorzowa 50 -osobowa grupa polonistycznych wędrowców Kawiarenki Literackiej i przedstawicieli klasy III a, II b, II c, II d i Gimnazjum Dwujęzycznego. Nasza delegacja brała udział w III edycji Dialogu Dwóch Kultur Polska – Ukraina Młodych. Literacko-historyczno-artystyczne spotkanie odbyło się w dniach od 22 do 30 września 2017 roku. Młodzież wędrowała szlakami wspólnego dziedzictwa kulturowego Polaków i Ukraińców zwiedzając: Tarnopol, Lwów , Zbaraż, Paczajew, Kamieniec Podolski i Chocim. Bazą naszego pobytu był Krzemieniec Juliusza Słowackiego. Spotkania z Polakami mieszkającymi w Krzemieńcu, poznanie tarnopolskiego Słowaka, wspólne projekty ze studentami Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Krzemieńcu, wreszcie wędrówki szlakami Juliusza Słowackiego i bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza do Kamieńca Podolskiego i Chocimia wypełniły czas naszego polonistycznego podróżowania. Mieliśmy okazję poznać magiczny urok Aten Wołyńskich – Krzemieńca i niezwykłą atmosferę Lwowa w deszczu i w jesiennym słońcu. Dialog rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele św. Stanisława ( jest to najstarsza polska parafia katolicka na Wołyniu) . Rosarium Juliusza znowu wzbogaciło się o róże, które zasadziliśmy w krzemienieckich ogrodach Słowaka . Program obejmował wspólne koncerty muzyki i poezji, warsztaty choreograficzne i pierwszą debatę uczniów Słowaka ze studentami Akademii Humanistyczno- Pedagogicznej na temat aktualnych relacji polsko-ukraińskich. Uczestnicy mieli okazje poznać i wsłuchać się w gawędy Polaków mieszkających w Krzemieńcu, Lwowie i Kamieńcu Podolskim. Byliśmy również gośćmi polskiej szkółki sobotnio-niedzielnej dla najmłodszych mieszkańców Krzemieńca. Uczniowie Słowaka przekazali wyprawki szkolne i bogaty zestaw książek do szkolnej biblioteki. Dla prawie wszystkich było to pierwsze spotkanie z dziedzictwem kulturowym Polski I Ukrainy na dawnych polskich Kresach. Wizyta w Krzemieńcu i Tarnopolu była spotkaniem z miejscami i ludźmi , których znamy od lat i którzy są niezwykle przyjaźnie nastawieni do gości, którzy przyjeżdżają z chorzowskiego Słowaka. Gospodarze przekazali zaproszenie na kolejny Dialog za rok.