42. Olimpiada Geograficzna – zajęcia naukowe

Po piątkowych wykładach dla olimpijczyków, prowadzonych przez dr hab. Renatę Dulias z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i Przemysława Fabjańskiego – dyrektora Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, a także zajęciach dla nauczycieli geografii, które prowadzili prof. dr hab. Bolesław Domański z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tomasz Fabjański z AZSO, Michał Ciołek i Gustaw Błaszczyński z Koła Geografów “Peneplena” oraz warsztatach na Wydziale Nauk o Ziemi (prof. dr hab. Jacek Jania, dr hab. Jolanta Burda), przyszła kolej na sobotnie zajęcia terenowe.
Młodzież olimpijska uczestniczyła w naukowym wycieczce po Wyżynie Śląskiej, zaś nauczyciele w warsztatach z nowoczesnych metod zajęć terenowych, prowadzonych profesjonalnie przez dr. Andrzeja Boczarowskiego bezpośrednio na stanowiskach paleontologicznych w Krasiejowie. Pogoda i nastroje dopisywały.
Wieczorem olimpijczycy mielei okazję uczestniczenia w mszy świętej, po której ogłoszono wyniki części pisemnej 42. OG. Do części ustnej zakwalifikowano 24 uczniów.