42. Olimpiada Geograficzna – już po części pisemnej

Już wczoraj młoda elita polskiej geografii zawitała w sercu Górnego Śląska. Dziś o godzinie 8.45 dokonano uroczystego otwarcia 42. Olimpiady Geograficznej. Olimpijskie życzenia złożyli wszystkim uczestnikom: prof. dr hab. Jerzy Buzek – były Premier Rządu RP, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, obecny europoseł i absolwent chorzowskiego Słowaka, dr hab. prof. UW Zdzisław Podgórski – Przewodniczący Komitetu Głównego oraz Przemysław Fabjański – dyrektor Akademickiego ZSO, geograf, podróżnik, olimpijczyk.
O 12.30 zakończyła się część pisemna 42. Olimpiady Geograficznej, której gospodarzem jest Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Do części pisemnej przystąpiło 123 najlepszych geografów w Polsce, wyłonionych spośród prawie dwóch tysięcy przystępujących do etapu pierwszego.
Po obiedzie olimpijczycy rozpoczną zajęcia terenowe a wieczorem odbędą multimedialną podróż na subkontynent indyjski wraz z uczniami Liceum Słowackiego w AZSO. W tym samym czasie, nauczyciele geografii z całego kraju, którzy przybyli do Chorzowa, będą uczestniczyć w warsztatach online, łącząc się i pracując wraz z polskimi polarnikami na Spitsbergenie. zajęcia te odbędą się na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
W Chorzowie panuje piękna wiosenna pogoda, a humory uczestników są chyba adekwatne do zewnętrznych warunków meteorologicznych.
Pozdrawiamy z Chorzowa rodziców wszystkich olimpijczyków, ich naukowych opiekunów i dyrektorów szkół.
Organizatorzy zawodów finałowych 42. OG.