Przygotowania organizacyjne do 19. Szkolnej Wyprawy Geograficznej w 2023 roku ruszyły pełną parą. Prace nad przedsięwzięciem są w stadium przygotowawczym, ale jak wiadomo projekt organizowany w naszej szkole od ponad trzydziestu lat wymaga od jego organizatorów i potencjalnych uczestników wielomiesięcznej ciężkiej pracy (i o to chodzi!), polegającej na aktywnym uczestnictwie w działaniach Koła Geografów i wykazywaniu ponadprzeciętnych zainteresowań geografią poznawczą.
Mimo, iż wstępna lista kandydatów do wzięcia udziału w najbliższym niemal dwumiesięcznym wyjeździe jest w trakcie sporządzania, nadal istnieje szansa włączenia się w przygotowania do zbliżającej się podróży. Oferta wyjazdowa skierowana jest do uczniów U I LO, którzy swoje geograficzne zainteresowania potwierdzają, uczestnicząc w spotkaniach Koła Geografów i organizacji w czasie czteroletniej nauki w Słowaku kolejnych edycji Peneplena Travel Festival’u i Rajdu Słowaka.
Kryteria kwalifikacji uczniów są następujące:
A) obowiązkowe:
– osiąganie pozytywnych wyników w nauce i co najmniej dobrych z geografii,
– pozytywna opinia wychowawcy klasy i uczących, dotycząca szczególnie kultury osobistej, wychowania, stosunku do przedstawicieli innych kultur, w tym uchodźców, umiejętności pracy zespołowej i aktywności osobistej,
– dobry stan zdrowia i kondycji fizycznej (w tym udział w zajęciach z WF),
– uczestnictwo w spotkaniach Koła Geografów, szczególnie w zajęciach tematycznych (odczytach, prezentacjach itp.),
– aktywna praca w ramach projektów organizowanych przez Koło Geografów: Rajd Słowaka, Peneplena Travel Festival – Chorzowski Tydzień Podróży i in. (przed wyprawą i deklaracja uczestnictwa w nich po powrocie),
– uczestnictwo w prezentacjach w ramach Peneplena Travel Festivalu – Chorzowskiego Tygodnia Podróży,
– udział w Rajdzie Słowaka i innych wyjazdach Koła Geografów,
– praca zarobkowa w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych na rzecz planowanej wyprawy,
– udział w promowaniu wyprawy oraz pozyskiwaniu sponsorów,
– udział w wolontariacie, w szczególności na rzecz uchodźców, ofiar katastrof naturalnych i prześladowań,
– dobra znajomość języka angielskiego.
- B) dodatkowe, mogące mieć wpływ na kwalifikację uczestników:
– start w ogólnopolskiej Olimpiadzie Geograficznej lub innych konkursach z zakresu nauk o Ziemi.
Wszyscy kandydaci będą indywidualnie rozliczani ze spełniania powyższych kryteriów. Uczestnicy wyprawy, którzy spełnili wszystkie warunki, uhonorowani zostaną wpisem na świadectwie ukończenia liceum, potwierdzającym udział w Wyprawie.
Celem geograficznym Wyprawy będą najprawdopodobniej Indie – w wariancie południowym bądź północnym, obejmującym pobyt w Himalajach i Karakorum. Zapraszamy do wspólnego poznawania świata.