Polonistyczno-historyczne wędrowanie klasy I A Liceum.

Nawiązując do tradycji literackich wędrowań chorzowskiego Słowaka, klasa I A wraz z wychowawcą prof. Krystianem Kazimierczukiem oraz nauczycielem języka polskiego prof. Andrzejem Królem 12 i 13 czerwca 2015 roku uczestniczyła w spotkaniach z literaturą średniowiecza w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie. O początkach literatury polskiej uczniowie słuchali opowieści w Muzeum im. Mikołaja Reja w Nagłowicach. W Potoku Złotym, w dworku romantycznego poety Zygmunta Krasińskiego, wysłuchali gawędy literackiej o niezwykłym życiu, twórczości oraz historii rodziny tego poety. Motyw Holokaustu ,tragedię narodu żydowskiego i trudne relacje polsko-żydowskie przywołała wizyta w Szczekocinach i Lelowie. Judaika tych jurajskich miasteczek były doskonałą okazją poznania podjętych działań na rzecz upamiętnienia wspólnego dziedzictwa kulturowego Polaków i Żydów na tym terenie.
Program wędrowania wzbogacony został wieczornym grillowaniem w Nagłowicach Mikołaja Reja , sportowymi rozgrywkami na miejscowym stadionie, wizytą w świecie zegarów, fizyki, kosmosu i starym gabinecie prowincjonalnego lekarza Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie. Uczestnicy wzięli udział w “warsztatach” gry na zabytkowych organach Opactwa Cystersów . Późną nocą odbyła się degustacja zakupionych miejscowych truskawek. Wyprawę zakończyła chwila relaksu nad stawem “Irydion” w romantycznym parku w Potoku Złotym. Sprawca tego programu zaprosił młodych historyczno-polonistycznych wędrowców z I A na kolejną tego typu “szkolną wycieczkę”.
akrol