Po rocznej przerwie znów razem w górach, czyli 42. Rajd Słowaka

Już w sobotę (9.10.2021 r., godz. 6.45) liczna grupa nauczycieli, uczniów, absolwentów oraz rodziców wyruszy z Chorzowa na szlaki Beskidu Śląskiego, by po rocznej przerwie związanej z epidemią COVID-19, wziąć udział w 42. Rajdzie Słowaka. A wszystko rozpoczęło się w roku 1978, kiedy to nasi Profesorowie – ludzie szlachetni, honorowi i odważni jak na nauczycieli przystało, postanowili w ten niekonwencjonalny sposób uczcić 60-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Było to wówczas święto nielegalne, a nawet wspominanie  o nim wymagało odwagi. Według synoptyków, prawdziwa górska złotojesienna aura (z temperaturą powietrza od 3 st. C rano, do ponad 10 st. C od godzin południowych, umiarkowanym północno-wschodnim wiatrem, minimalnym prawdopodobieństwem wystąpienia opadu atmosferycznego). Warto jednak pamiętać, iż pogoda zmienną bywa i należy przygotować się na typowe dla jesieni warunki pogodowe.
Trasy rajdowe są w tym roku bardzo krótkie. Ich pokonanie nie powinno zająć więcej niż 3 h 30 m. Na mecie na ternie Parku Turystycznego w centrum Brennej, na uczestników Rajdu czekają artystyczne atrakcje przygotowane przez naszą młodzież.
Szanownych Rodziców, szczególnie tych uczniów, którzy nie uprawiają turystyki górskiej, proszę o zwrócenie uwagi na ekwipunek „rajdowiczów”, czyli na to, co do niewielkiego plecaka (i na siebie) warto zabrać. Są to między innymi:
– odzież wierzchnia – bardziej zimowa niż letnia (oczywiście obowiązkowa czapka); dobrze jest ubierać się „na cebulkę”, czyli kilkuwarstwowo (pamiętajmy także o naszych kończynach dolnych oraz dłoniach). Po rozgrzewającym zejściu z gór, na mecie może być chłodno, stąd warto zadbać o ciepłe ubranie,
– obuwie – na bieżnikowanej podeszwie, a jako że nie ma butów nieprzemakalnych, należy pomyśleć o zmiennym, lżejszym obuwiu na drogę powrotną (należy liczyć się z tym, że buty turystyczne po pewnym czasie mogą przemoknąć),
– środki przeciwdeszczowe (peleryny, parasole, kurtki) – zabieramy w góry zawsze, nawet przy najpiękniejszej pogodzie. Oby ich posiadanie nie okazało się być konieczne.
Ciepła, osłodzona herbata w termosie w czasie jesiennych wędrówek to nie tylko rarytas, ale napój który dobrze rozgrzewa. Z powodów epidemicznych w tym roku rezygnujemy z grochówki ze względu na możliwość przenoszenia patogenu na naczyniach. Prosimy o zabranie indywidualnej „wałówki” na drogę,
Warto nie zapomnieć o zmiennych skarpetach, bluzie, spodniach, które można zabrać w góry w plecaku (pamiętajmy, by zmianę spakować do plecaka w workach foliowych). Często wraca się z gór w mokrych ubraniach, ale milej jest przebrać się w suche przed drogą powrotną. I jak głosi górskie powiedzenie: „lepiej nosić niż się prosić”. Klasy zabierają z sobą apteczkę pierwszej pomocy, latarkę(i), mapę.
Uczestników prosimy także o ograniczenie używania telefonów komórkowych do celów komunikacyjnych, jako odtwarzaczy muzyki itp. na szlakach.
Góry są piękne w każdych warunkach atmosferycznych, są miejscem gdzie oprócz kontaktu z naturą pokonujemy własne słabości, często przy mało przyjemnej pogodzie, ale zawsze (na szczęście!) w warunkach niczym nieprzypominających wypoczynku „all inclusive”.

Wszystkim uczestnikom 42. Rajdu Słowaka życzymy niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy na miejsce zbiórki (godz. 6.45) – parking przy Centrum Handlowym AKS Carrefour w Chorzowie przy ulicy Parkowej. Regulamin rajdowy oraz wykaz tras, opiekunów, przydział autokarów znajdziecie Państwo na stronie www.peneplena.pl.
Koło Geografów „Peneplena”

Udział niepełnoletnich uczniów w Rajdzie jest oczywiście wynikiem zgody Rodziców. To Państwo decydujecie, czy spodziewane warunki pogodowe nie stanowią potencjalnego zagrożenia dla zdrowia Państwa dzieci. Szkolna impreza edukacyjna jaką jest Rajd Słowaka odbędzie się zgodnie z regulaminem (czyli m.in. bez względu na warunki pogodowe, oczywiście z wyłączeniem warunków ekstremalnych). Jego organizacja (chociażby rezerwacja miejsca mety, autokarów itp.) rozpoczęła się we wrześniu a datę imprezy potwierdzono ostatecznie w połowie ubiegłego miesiąca. Przejazd do punktu startowego i powrotny do Chorzowa odbywa się z zachowaniem przepisów i wytycznych spowodowanych epidemią. W autobusach a także w czasie wejść do schronisk i innych obiektów zamkniętych obowiązuje zasłanianie ust i nosa maseczkami, a przed wejściem dezynfekcja dłoni. Impreza na mecie spełnia wszystkie obostrzenia „covidowe”. Ze względu na niski poziom wyszczepienia mieszkańców Brennej (41,7%), prosimy o ostrożność w kontaktach na miejscu np. w czasie zakupów na straganach. Uczniowie zwolnieni z zajęć wychowania fizycznego, zgodnie z obowiązującym prawem, z którym zapoznali się wszyscy rodzice, nie mogą uczestniczyć w wyjazdach turystyki kwalifikowanej, do której zaliczamy m.in. rajdy górskie i nizinne.

Do zobaczenia na mecie 42. Rajdu Słowaka.