PAMIĘTAJCIE O OGRODACH…

Powoli kończy się kwiecień, niezwykły w tym roku szkolnym i w historii naszej Szkoły. Takiego kwietnia nie pamiętają nawet najstarsi absolwenci. Cisza i pustka na korytarzach, w salach lekcyjnych i boisku szkolnym. Czasami pojawiają się pracownicy administracji w maseczkach i rękawiczkach. Kwiecień 2020 roku pełen rocznic państwowych, szkolnych i zdarzeń które nas zaskoczyły – przechodzi do historii. Ogrody Słowaka z przekwitającymi forsycjami, żonkilami, rozkwitającymi drzewami i wiosenną zielenią są bardzo smutne i dziwnie ciche. Ożyły w piątek 24 kwietnia o godzinie 12.00. Ponad 200 osób: naszych abiturientów, rodziców, znajomych, uczniów klas młodszych oglądało transmisję uroczystości OSTATNI DZWONEK – zakończenia nauki dla uczniów klas trzecich.

W kwitnącej przestrzeni Ogrodów Słowaka Abiturient Dominik Wołowczyk zaśpiewał Hymn Szkoły „Testament mój” Juliusza Słowackiego do muzyki Krzysztofa Domogały. Był to szczególny moment dla Dominika i wszystkich uczestników Uroczystości.

Następnie wysłuchaliśmy wzruszającej, bardzo osobistej refleksji o szkole, tradycji i tegorocznych maturzystach Dyrektora Przemysława Fabjańskiego na tle kwitnących drzew. Pan Dyrektor wspominał i przywołał portret tegorocznych abiturientów. Przedstawił ich aktywność, sukcesy naukowe, osiągniecia w różnych dziedzinach życia szkolnego i społecznego. Odwołał się do 3 lub 6 lat spędzonych w tym miejscu – modernistycznym gmachu Liceum i w Ogrodach Słowaka. Słowa podziękowania skierował do abiturientów, swoich współpracowników, kadry pedagogicznej i przyjaciół naszej Szkoły – całej wielkiej Rodziny Słowaka, która wiosną 2020 roku zdaje niezwykły egzamin dojrzałości…

W końcowej części Uroczystości dobre, ciepłe, budujące życzenia w imieniu młodszych klas złożył Abiturientom Przewodniczący Rady Młodzieżowej Słowaka Bruno Mostowy.

Dopełnieniem tej refleksji niech będzie specjalnie przygotowana przez Karolinę Gonet (Matura 2019) , której towarzyszy na gitarze Piotr Mośny (tegoroczny maturzysta z klasy III B), członków Zespołu Kawiarenki Literackiej, PIEŚŃ OGRODÓW SŁOWAKA ( słowa Jonasz Kofta, muzyka Jan Pietrzak).

Pamiętajcie o ogrodach.

Nagranie Karoliny Gonet i Piotra Mośnego: