GALA NAGRODY im. KAZIMIERZA KUTZA

Szkolne Koło Towarzystwa Kultury Teatralnej i teatromani Słowaka z klasy III B i III D uczestniczyli w środę 16.02. 2022 roku w Gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim w Katowicach. Nagroda przyznawana jest przez Miasto Katowice , Uniwersytet Śląski i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego „Ma na celu uhonorowanie twórców za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotna rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowy społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego”. W tym roku Nagrodę im. Kazimierza Kutza Kapituła przyznała Szczepanowi Twardochowi. Nagrodę Honorową – Ambasadora Śląska otrzymał prof. dr hab. Tadeusz Sławek.

Część oficjalna wieczoru teatralnego była spotkaniem z elitą literacką i teatralną Śląska. Nasi uczniowie słuchając laudacji przeżyli i uczestniczyli w niezwykłej lekcji wiedzy o kulturze współczesnej Górnego Śląska.

Po przerwie publiczność zobaczyła kultowy spektakl oparty na prozie Kazimierza Kutza „Piata strona świata” w reżyserii Roberta Talarczyka. Spektakl ten grany jest od lutego 2013 roku – jest też najczęściej nagradzanym na festiwalach teatralnych przedstawieniem Teatru Śląskiego.

Kolejne grupy teatromanów naszego Liceum w każdym sezonie uczestniczą w teatralnej podróży po „naszej małej piątej stronie świata”.