Bruno Mostowy zwycięzcą LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Bruno Mostowy z klasy IIId, nasz poprzedni Przewodniczący Rady Młodzieżowej, wygrał 51. Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego. Do finałowych zawodów zakwalifikowano 213 uczestników z całej Polski. Sobotnia, ustna rozgrywka zadecydowała, że w roku 2021 najlepszym polonistą kraju został uczeń chorzowskiego Słowaka. W imieniu całej społeczności Uniwersyteckiego Liceum, składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania.

Naukowym opiekunem naszego laureata była Pani Profesor Sabina Skałka-Gawlik, której dziękuję i również gratuluję.

Przemysław Fabjański – Dyrektor.

Bruno kocha teatr, z którym wiąże swoją przyszłość, grywa na scenie, ale także tworzy poezję. W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu poetyckiego “O Złotą Jesienną Chryzantemę” zajął 2. miejsce, a jego wiersze wydrukowane zostały w tomiku pt. “Dwadzieścia złotych chryzantem”. Nomen omen zwycięzcą tego konkursu został Maksymilian Wątrobski z IIIa Słowaka.

W ostatnich dwóch dekadach aż dwudziestu uczniów Słowaka zdobywało tytuł laureata bądź finalisty OLiJP. Aż pięciokrotnie w tym czasie nasi uczniowie zwyciężali olimpijskie zmagania.

Jak widać humanistyka, która od wielu lat jest bardzo mocną stroną szkoły, to nie tylko liczne projekty związane z działalnością literacką, teatrem. Wśród naszych absolwentów z tego okresu znajdziemy pisarzy, dziennikarzy, aktorów a także naukowców zajmujących się literaturą. Ostatni rok to także dwie książki wydane przez naszych uczniów.