Auschwitz a postrzeganie świata

Z przyjemnością informuję, że do finału ogólnopolskiego konkursu “Auschwitz a Postrzeganie Współczesnego Świata” zakwalifikowały się nasze uczennice oraz tegoroczne absolwentki, studentka Maastricht University (Niderlandy): Wiktoria Wójcik – kategoria literatura, Kamila Tomys – kategoria literatura, Karolina Gambala – kategoria literatura i Karolina Kisiel – kategoria literatura. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i klas ósmych szkoły podstawowej, które wiedzę o Holokauście czerpią z lekcji historii oraz wizyt w KL Auschwitz-Birkenau.
Serdecznie gratuluję uczennicom i Profesorowi Krystianowi Kazimierczukowi, realizującemu szereg projektów poświęconych pamięci ofiar Holokaustu! Rozstrzygnięcie konkursu oraz podanie wyników nastąpi 5 grudnia o godzinie 15:00 (zmiana z 10 grudnia) podczas krótkiej konferencji online.

“Nauczanie o Auschwitz i Zagładzie nie jest wyłącznie nauczaniem o pewnej historii, która miała swój początek i swój koniec, o pewnym zamkniętym zbiorze oddalających się w czasie faktów. To jest także nauczanie o człowieku, o społeczeństwie, o sile mediów, o polityce. Jeśli dziś, patrząc na wydarzenia w niektórych częściach świata, skojarzenia nasze idą w kierunku II wojny światowej, a nawet Auschwitz, to jest tak dlatego, że podskórnie czujemy, iż niezależnie od wielu zmiennych stoimy w obliczu tych samych patologicznych namiętności: nienawiści, pogardy, antysemityzmu, rasizmu, nacjonalizmów” – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.