Pamięć o pierwszym transporcie do Auschwitz

Z czcią, honorem i godnością uczniowie chorzowskich szkół w dniu 13 i 14 czerwca upamiętnili rocznicę pierwszego transportu więźniów oświęcimskich oraz Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Przejeżdżając trasę 60 kilometrów uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nr 2, Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego oraz Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. Nikoli Tesli uczestniczyli w oficjalnych obchodach upamiętniających pierwszy transport więźniów do obozu oświęcimskiego wraz z delegacjami państwowymi i delegacjami organizatorów. Ta wyjątkowa lekcja historii przypomniała uczniom datę 14 czerwca 1940 roku oraz okoliczności przybycia do Oświęcimia 728 więźniów z Tarnowa, którzy byli pierwszymi więźniami machiny zbrodni jaką był Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny KL Auschwitz.

Dzień wcześniej chorzowscy uczniowie mieli okazję poznać historię dziecięcego obozu koncentracyjnego na ul. Przemysłowej w Łodzi, dzięki Jolancie Sowińskiej – Gogacz, która dzięki Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu, podczas prelekcji w auli Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Było to dopełnienie upamiętnienia i uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Projekt realizowany był przy współpracy Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko, Komitet 14 czerwca,  Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Katowice, Rodzinny Klub Turystyki Kolarskiej WAGABUNDA Katowice, Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu i Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Projekt patronatem medialnym objął ogólnopolski Tygodnik Solidarność.