DYDAKTYKA POLONISTYCZNA …

W dniach od 9 do 10 października w niezwykłym architektonicznie miejscu SZKOŁY FILMOWEJ im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zorganizowana została przez Wydział Humanistyczny tej uczelni Ogólnopolska Konferencja DYDAKTYKA POLONISTYCZNA i JEJ NAUKI. Było to spotkanie naukowców z najważniejszych akademickich środowisk polonistycznych z całego kraju ( Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów, Warszawa). Geodydaktyka, Poezja w kontekstach, Czytanie lektur, Historia, Film, Społeczna pragmatyka czytania , Czytanie słów – to kręgi tematyczne rozważań uczestników tego spotkania. Wśród prelegentów i autorów referatów z dużym zainteresowaniem przyjęte zostały 2 wystąpienia nawiązujące do polonistycznego dorobku chorzowskiego Słowaka. Pan Michał Łukowicz (Matura 2010), ciągle związany z naszym Liceum współpracą z Kawiarenką Literacką, przedstawił referat: Nauczyciel jako reżyser. Punkty wspólne, różnice, perspektywy wzajemnych inspiracji dwóch( teoretycznie odległych od siebie) profesji. W panelu Czytanie lektur autor tej notatki zaprezentował Polonistyczne wędrowania szlakami gniazd rodzinnych twórców literatury polskiej (Polska, Zaolzie, Wołyń, Podole). Uczestnicy tego panelu wyrazili duże zainteresowaniem udziałem w polonistycznych wędrowaniach chorzowskiego Słowaka. Aktywna obecność naszego Liceum w obradach pierwszej naukowej Konferencji, zorganizowanej przez nowo powstały Wydział Humanistyczny, potwierdza praktyczną realizację patronatu Uniwersytetu Śląskiego nad naszą Szkołą.