44. Olimpiada Artystyczna-etap szkolny przed nami!

Uprzejmie informuję, że zgodnie z terminarzem 44. Olimpiady Artystycznej – Sekcja Historia Muzyki i Historia Sztuki – szkolne eliminacje odbędą się 10 grudnia 2019. W godzinach 1100-1200 uczniowie będą rozwiązywać test, a w godzinach 1215-1500 – opis dzieła.
Zapraszamy zgłoszonych wcześniej uczniów do sali 106 (plastycznej) i życzymy powodzenia:-)

Podróżuj ze Słowakiem. Ruszamy już dziś!

Koło Geografów „Peneplena” w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Słowaka i Chorzowskim Centrum Kultury, są organizatorami corocznej, jesiennej imprezy podróżniczej pod nazwą Peneplena Travel Festival – Chorzowski Tydzień Podróży, który rozpoczyna się dziś i potrwa do soboty 7.12.2019 r.

Na podróż po różnych zakątkach Ziemi, poznawanie przyrody, dziedzictwa kulturowego oraz zwyczajów zamieszkujących je ludzi, zapraszamy wszystkich ciekawych świata – uczniów, studentów, osoby dorosłe, w tym seniorów. Koło Geografów znane z prowadzonej od ponad dwóch dekad działalności charytatywnej przeprowadzi w tym roku zbiórkę pod egidą Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”, wspierającą program adopcji serca (uczestniczy w nim m.in. Rada Pedagogiczna U I LO, która parę lat temu zaadoptowała chłopczyka z Rwandy i finansuje jego potrzeby, w tym edukację).

W czasie Festiwalu amatorzy egzotycznych smaków także znajdą coś dla siebie.  Degustacja oraz kulinarne warsztaty pod egidą mistrzów z Hurry Curry, znanej katowickiej restauracji, serwującej oryginalne azjatyckie specjały, wpisały się w festiwalową tradycję.

Festiwal organizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Chorzów oraz J.M. Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Naukowym patronatem zaszczyciło nas Polskie Towarzystwo Geograficzne.

W piątek, dla zainteresowanych uczniów naszego Liceum, organizowany jest Podróżniczy Maraton Słowaka. Wewnątrzszkolna impreza zwieńczona degustację mniej lub bardziej egzotycznych potraw przygotowanych przez naszych uczniów i ich rodziców odbywać się będzie od godziny 7.35 do 15.05, a posmakujemy potraw z Wietnamu, Ukrainy, Grecji, Rosji, Korei Południowej, Japonii i Nigerii, czyli z miejsc, z którymi związani są uczniowie naszej multi-kulti szkoły. Bilety na Maraton, stanowiące także formę usprawiedliwienia absencji na zajęciach lekcyjnych w piątek, rozdawane będą w środę i czwartek po południu w Chorzowskim Centrum Kultury przez wolontariuszy z KG Peneplena.

Program 31. PTF znajdziecie na festiwalowej stronie Koła Geografów www.peneplena.pl/ptf program Podróżniczego Maratonu Słowaka 6.12.2019 r. przedstawia się następująco:

• 7.35 – Barbara Gibińska – Nowa Zelandia,
  • 8.30 – Alicja Simela – Odkrywanie Europy,
  • 9.25 – Martyna Zimek – Meksyk,
  • 10.20 – Jakub Fajfer – Argentyna,
  • 12.30 – Karolina Lis – Australia,
  • 13.25 – Restauracja Pod Globusem.

Wśród uczestników Festiwalu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody – m.in. zaproszenia do teatrów, restauracji, mnóstwo wydawnictw o tematyce podróżniczej. Będą także weekendowe pobyty w górach oraz bilet lotniczy z możliwością podróży do takich zakątków jak Maroko, Izrael, Islandia, Gruzja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zwycięzca szkolnego Konkursu Fotograficznego “Mój kraj w moim obiektywie”, o którym informowali także wychowawcy klas otrzyma zaproszenie na ufundowany przez naszego sponsora – Szkołę Nauki Jazdy “Kiedos”, kurs prawa jazdy.

Zapraszamy na 31. Peneplena Travel Festival, naszą stronę internetową oraz profil na Facebooku.