FINAŁ DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w SŁOWAKU

Teatromani Słowaka z klasy 2 A, 2 E i absolwenci ( 50 osób) w piątek 9.11.2018 mieli okazję obejrzeć w godzinach wieczornych „Dziady” A. Mickiewicza. Narodowy arcydramat powraca od kilku lat w listopadzie na Dużą Scenę Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Od premiery w 2011 roku zawsze jesteśmy obecni na listopadowych przedstawieniach. Spektakl w reżyserii i opracowaniu tekstu Krzysztofa Babickiego idealnie wpisał się w bogaty program, rocznicowych obchodów Święta Niepodległości Polski w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

PATRIOTYCZNA KAWIARENKA NA ZAOLZIU

„Od średniowiecznej BOIGURODZICY do OJCZYZNY Marak Grechuty” taki tytuł nosi najnowszy program przygotowany przez Kawiarenkę Literacka z okazji Święta Niepodległości.

Na zaproszenie Kongresu Polaków w Republice Czeskiej , Funduszu Rozwoju Zaolzia, Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego i Gimnazjum polskiego im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie Kawiarenka Literacka 7 i 8 XI. 2018 roku zaprezentowała 2 koncerty dla około 900 uczniów ze szkół podstawowych i Liceum z polskim językiem wykładowym na czeskim Zaolziu. Kawiarenka wydała z tej okazji śpiewniczek i plakat . Te dwa rekwizyty przedrukowane przez Centrum znalazły się w polskich szkołach na Zaolziu jako symbole Dnia Niepodległości i pomoce dydaktyczne. Programy zostały zaprezentowane w dużych salach koncertowych ( miedzy innymi w zabytkowej Strażnicy i w Sali Filmowej czeskiego ośrodka kultury). Takiej publiczności Kawiarenka jeszcze nie miała na swoich koncertach. Program został przyjęty bardzo sympatycznie. Przeradzał się często we wspólne śpiewanie narodowych pieśni. Po koncertach była okazja razem z uczniami GIMPLA poznać uroki wieczornego Cieszyna. Kawiarenka odwiedziła również Dom Polski na Żwirkowisku i złożyła kwiaty pod kultowym pomnikiem dla Polaków mieszkających na Zaolziu, Żwirki i Wigury – mistrzów podniebnych szlaków, którzy w tym właśnie miejscu zginęli w katastrofie lotniczej. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w gastronomicznym święcie św. Marcina. Informacje o koncertach Kawiarenki znalazły się w miejscowych mediach. Organizatorzy zaproponowali aby ten bardzo polski program zaprezentować w pozostałych szkołach na Zaolziu, które nie mogły przyjechać do Cieszyna.