Ze Słowaka w Himalaje i Karakorum

W piątek 14 lipca 2023 r. o godzinie 5.00 wyruszy z Chorzowa 19. Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie 2023”. W czasie siedmiotygodniowego pobytu na subkontynencie 19-osobowa uczniów chorzowskiego Słowaka przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno kulturowe największej demokracji świata. Młodzi podróżnicy stawiają przed sobą następujące cele:

• poznanie środowiska przyrodniczo–geograficznego subkontynentu indyjskiego,
  • zapoznanie z kulturą i zróżnicowaniem religijnym,
  • prowadzenie obserwacji terenowych przyrodniczych i socjologicznych, stanowiących materiał dla późniejszych wykładów, odczytów, artykułów i sprawozdań,
  • rozwijanie poczucia tolerancji,
  • kreowanie postaw wolnych od szowinizmu, przesądów narodowych i religijnych uprzedzeń,
  • studium postaci Mahatmy Gandhiego,
  • kształtowanie umiejętności organizacyjnych,
  • naukę zachowania się w sytuacjach nietypowych,
  • zebranie materiału filmowego i fotograficznego dla celów popularyzatorsko–ekspozycyjnych,
  • zebranie eksponatów etnograficznych z przeznaczeniem muzealnym,
  • pracę w charakterze wolontariuszy w ośrodkach Sióstr Miłości w Kalkucie,
  • oddanie hołdu maharadżom indyjskim za ratunek i pomoc polskim dzieciom – uchodźcom w czasie II wojny światowej.

Licealiści ze Słowaka rozpoczną swą przygodę z Orientem w Mumbaju. Stamtąd skierują się do Adźanty i Ellory, przejadą do Kolkaty gdzie będą pracowali jako wolontariusze w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy.

Drugi etap wyprawy rozpocznie się od pobytu w świętych miejscach: hindusów – Waranasi i Sichów – Amritsarze. Przez Srinagar w Kaszmirze oraz Zanskar dotrą na dach świata – do Ladakhu. Stamtąd słynnymi himalajskimi serpentynami zjadą do Ćandigarhu.

Wyprawowe „ostatki” poświęcą pełnej mogolskich monumentów Agrze i Fatehpur Sikri, zaś ostatnie chwile w indyjskiej metropolii – Delhi. Powrót z wyprawy nastąpi 29 sierpnia, a oficjalne powitanie w poniedziałek 4 września 2023 r. ok. godziny 10.00 w Ogrodach Słowaka Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36.

Zapraszamy na stronę www.peneplena.pl oraz profil na Facebooku Pōdź jadymy do Indii.