ZAKOŃCZENIE XXXII ZLOTU RODZINY SZKÓŁ NA WAWELU

21. października 2017 roku w Krypcie Wieszczów Katedry Wawelskiej zakończył się XXXII Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego (Chorzów – Kraków). Wizyta w Katedrze Wawelskiej związana była z upamiętnieniem 90 ROCZNICY sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego do kraju i złożenia ich w katedralnej krypcie. Sobota 21 października była ostatnim dniem Zlotu. O godz. 8.00 rozpoczęła się msza św. w Katerze Wawelskiej w intencji śp. Juliusza Słowackiego , uczniów, absolwentów i nauczycieli Liceów im. Juliusza Słowackiego w Polsce, Republice Czeskiej i Ukrainie. Mszę odprawili Ksiądz Proboszcz Katedry Wawelskiej i ks. skos, nasz kapłan Słowaka i on też wygłosił kazanie. Po mszy delegacje Słowaków zeszły do Krypty. Przy sarkofagu Juliusza Słowackiego odśpiewany został “Testament mój” Juliusza Słowackiego do muzyki Krzysztofa Domogały. . Po złożeniu biało-czerwonej wiązanki kwiatów Karolina Gonet zaśpiewała swoją najnowszą kompozycje “Pieśń na Nilu” do słów Wieszcza Juliusza. Pieśń ta , wyśpiewany “Testament…” i końcowa refleksja “Ojca Rodziny ” zakończyły XXXII Zlot. Była to chwila, która na trwałe wpisała się w serca i pamięć i emocje młodych ludzi. W uroczystościach upamiętniających 90 rocznicę sprowadzenia prochów Wieszcza do kraju, obok delegacji Słowaków z całej Polski uczestniczyli goście z Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu, Pan Prof. Afanasij Łomakowicz Rektor wraz ze swymi współpracownikami i studentami. Cieszy fakt , ze na Wawel przyjechała szczególna delegacja zaolziańskiego Słowaka Pan Dyrektor Andrzej Bizoń z nauczycielami języka polskiego. Po zwiedzeniu Katedry Królewskiej z przewodnikami, w takiej niesamowitej scenerii nastąpiły wzruszające i wielce sympatyczne sceny pożegnań. Większość młodych ludzi umawiała się na kolejny Zlot w … Niektóre delegacje przedłużyły swój pobyt pod Wawelem i dopiero w godzinach wieczornych rozjechały się do swoich miast rodzinnych.
XXXII Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego przeszedł do historii.