Wykłady akademickie dla Słowaka

Uniwersytet Śląski w ramach współpracy z naszym Liceum oraz realizowanego projektu „Katowice – Europejskie Miasto Nauki”, zaprasza uczniów klas 3a i 2a (realizujących rozszerzony program fizyki lub informatyki) na wykłady akademickie.
Tematyka wykładów, na które zapraszamy 16 kwietnia w Auli Krzemienieckiej, jest następująca:
1. “Kryptowaluty i technologia blockchain” – dr Przemysław Kudłacik, godzina 8:30 – 9:15
Opis wydarzenia: Czym jest blockchain? Jak działają kryptowaluty? Jakie podstawowe problemy rozwiązują te współczesne technologie? Czy są bezpieczne? Wykład wprowadza słuchaczy w podstawy technologii przyszłości jakimi są łańcuch bloków oraz oparte na nich kryptowaluty.
2. Nowe technologie w badaniach nad materią jądrową – dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ, godzina 9:25 – 10:10
Opis wydarzenia: W warunkach laboratoryjnych, jedynym sposobem by zbadać materię jądrową jest zderzyć jądra atomowe z innymi jądrami. Potrzebna do tego aparatura jest przykładem najnowocześniejszych technologii. Na wykładzie przedstawione zostaną najbardziej spektakularne przykłady nowoczesnej aparatury służącej badaniom nad materią jądrową.
3. Super materiały: odkryj potencjał dla Nowych Technologii! – dr inż. Izabela Matuła, godzina 10:20 – 11:05
Opis wydarzenia: Materiały towarzyszą nam wszędzie, od naszych codziennych przedmiotów po najbardziej zaawansowane technologie. Jednak nawet te najbardziej powszechne mogą kryć w sobie niezwykłe historie. Podczas spotkania skupimy się jednak na materiałach przyszłości, które skryte są w laboratoriach naukowców. Odkryjemy fascynujące właściwości i zastosowania materiałów, które mają ogromny potencjał aplikacyjny w różnych dziedzinach życia – od elektroniki po medycynę. Poznamy super materiały i zobaczymy, jak mogą one otworzyć drzwi do nowych technologii i innowacji.