Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Słowaku

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i nowoutworzonego Senatu RP realizowaliśmy we współpracy z Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach projekt edukacyjny upamiętniający tamte wydarzenia i ich genezę. Uczniowie Słowaka mogli uczestniczyć w wykładach, warsztatach, odczytach poświęconych integracji europejskiej oraz projektom, z których korzystać mogą młodzi ludzie. Historię zdobywania wolności przedstawia wystawa ŚCWiS w szkolnym holu.

Na zakończenie cała nasza szkolna społeczność uczestniczyła w spotkaniu z bohaterem czasów dochodzenia do wolności i demokracji – Panem Stanisławem Płatkiem, górnikiem z KWK “Wujek”, ciężko rannym w czasie pacyfikowania przez polskie władze strajku w kopalni 16 grudnia 1981 r.

Projekt przygotował Klub Miłośników Historii i Klub Europejski pod egidą Pana Prof. Krystiana Kazimierczuka, a realizowali go nasi uczniowie, absolwenci oraz studenci UŚ: Marta Banaś, Daria Socha, Mateusz Banaś, Łukasz Szot i Mateusz Grabowski.