Sukces Słowaka na XXXVI Zlocie Europejskiej Rodziny Szkół.

W dniach od 19 do 22 października 2023 w kieleckim Słowaku odbyło się XXXVI spotkanie Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego ( Czechy, Polska, Ukraina).

Chorzowski Słowak bardzo mocno zaznaczył swoją obecność . Profesor Maciej Burzyk , jako gość specjalny zaśpiewał „Testament mój” Juliusza Słowackiego do muzyki Krzysztofa Domogały – Hymn Rodziny Szkół. W drugim dniu Zlotu kolejny nasz absolwent Łukasz Niewiara architekt , konserwator zabytków, grafik i malarz w zasłuchanej sali , opowiadał o swoich obrazach, malarskich wizjach wierszy Słowackiego i krzemienieckich plenerach. Wystawę prac Łukasza uczniowie kieleckiego Liceum mogą podziwiać do 26 października.

W trzecim dniu Zlotu nasza delegacja odniosła kolejne sukcesy. W Międzynarodowym Konkursie recytatorskim „ W kręgu poezji Słowackiego” ( kategoria poezja śpiewana) I miejsce zostało przyznane Katarzynie Wołowczyk ( III d) za prezentację jej własnej kompozycji do słów Juliusza Słowackiego „Gdy noc głęboka…”. Sukces literacko-czytelniczy przypadł Małgorzacie Cichy ( II c). Nasza uczennica zdobyła II miejsce w Konkursie Literackim „W kręgu poezji Słowackiego”.

Zlot Europejskiej Rodziny Szkół to wielki, klimatyczny festiwal poezji, muzyki, ciekawych propozycji teatru szkolnego i literackich wędrowań. ( w tym roku odbyło się spotkanie z prawnuczką Henryka Sienkiewicza Panią Anną Dziewanowską w jej rodzinnym Oblęgorku. Polska złota jesień na Ziemi Świętokrzyskiej i wspólnie przeżyty literacki czas, wpisały się w serca uczestników tego spotkania.

Andrzej Król