Spotkania z literaturą

Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka, Kawiarenka Literacka i Kawiarenka Kryminalna zapraszają na dzisiejsze spotkanie autorskie Sabiny Waszut i Magdaleny Majcher. Rozmowę poprowadzi Marta Matyszczak (absolwentka Słowaka, autorka komedii kryminalnych).

Spotkanie rozpocznie się dzisiaj (czwartek, 16.03) o godzinie 18.00 w Królewskiej Pracowni Polonistycznej (sala 315).
Sabina Waszut i Magdalena Majcher opowiedzą o swoich najnowszych książkach.
“Sekretny dom. Matki Rzeszy.”  Sabiny Waszut to pierwszy tom serii o kobietach i dzieciach, które stały się narzędziami w rękach nazistowskich przywódców.
Od 1936 roku Niemcy wdrażali politykę Lebensborn, czyli „źródło życia”. Zakładali ośrodki dla kobiet i dzieci, gdzie wychowywano idealnych aryjczyków. Sekretny dom opowiada o jednym z takich miejsc…
Gdy oczekująca narodzin dziecka Ruth staje przed monumentalnym budynkiem dawnego szpitala w Kunzendorfie, ma głowę i serce przepełnione ideami, które wpajano jej od kołyski. Wierzy w Trzecią Rzeszę i z dumą przyjmuje zadanie, jakie Himmler i Hitler wyznaczyli niemieckim kobietom. Chce urodzić dziecko i pomóc w wychowaniu kolejnego pokolenia aryjskich wojowników.
„Doktórka od familoków” Magdaleny Majcher  to opowieść o silnej i niezłomnej lekarce, która odważnie stanęła po stronie najsłabszych, choć mogły ją za to spotkać represje. Magdalena Majcher przedstawia prawdziwą historię Jolanty Wadowskiej-Król, „śląskiego Czarnobyla” i „znikających dzieci”.
Lata siedemdziesiąte, do lokalnej przychodni pediatrycznej w Szopienicach – dzielnicy Katowic – trafia kolejne niemowlę z niedokrwistością. Dzieci tu są mniejsze, gorzej rozwinięte od swoich rówieśników, a rejonowa szkoła specjalna pęka w szwach. Panuje powszechna opinia, że przyczyną są zaniedbania opiekunów i zły status materialny rodzin mieszkających w okolicznych familokach. Doktor Jolanta Wadowska-Król po rozmowie z cenioną profesor pediatrii zaczyna jednak podejrzewać, że prawda leży gdzie indziej. Troska o dzieci powoduje, że postanawia na własną rękę przeprowadzić dodatkowe badania. Ich wyniki są zatrważające. Lekarka nie wie jeszcze, że otworzyła puszkę Pandory, a to, co odkryła, na pewno nie spodoba się władzom PRL.
Serdecznie zapraszamy Profesorki, Profesorów, Absolwentów, Rodziców oraz młodzież Słowaka!