SŁOWAK I WOLNOŚĆ CZYTANIA 2015

24 IX 2015 roku w ramach kolejnej edycji programu Wolność – czytania 2015 mieliśmy okazję spotkać się z absolwentami Słowaka, którzy pracę zawodową łączą z aktywnym i twórczym funkcjonowaniem w różnych obszarach kultury wysokiej.
W Chorzowskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z Anną Dziewit – dziennikarką, autorka “Disko” i współautorką książki ” Głośniej ! Rozmowy z pisarkami”. Pani Ania śpiewała przez 4 lata w Kawiarence Literackiej i uczestniczyła w pierwszym artystycznym wyjeździe do Krzemieńca. W spotkaniu tym można było posłuchać również popularnego dziennikarza i prezentera telewizyjnego, autora książki “Gaumardżos. Opowieści z Gruzji” Pana Marcina Mellera.
W tym samym dniu o godz. 18.00 w niezwykle kameralnej atmosferze “Salonu literackiego” , jaki stworzył w holu naszej Szkoły niezastąpiony Pan Sebastian, odbyło się spotkanie z Panią Weroniką Murek – pisarką i Panem Radosławem Kuberskim – poetą , krytykiem literackim , felietonistą, absolwentem Słowaka. Moderatorem był Pan prof. Dariusz Nowacki z Uniwersytetu Śląskiego. W roli literackiego gospodarza spotkania wystąpiła Pani dr hab. Alina Świeściak, która coraz częściej pojawia się w swojej dawnej szkole.
Wieczór Wolności – czytania 2015 zakończył się “koncertem niespodzianką”. Była to autentyczna muzyczna i wokalna niespodzianka! Mieliśmy okazję posłuchać naszych absolwentów : Pani Anny Pasek i Panów Macieja Burzyka, Jarosława Kuraka i Aleksandra Sikory – bardów poezji śpiewanej Słowaka. Zespół ten pod koniec XX wieku stworzył charakterystyczny styl śpiewania i interpretowania poezji. Przez kolejne lata byli obecni w życiu muzycznym Chorzowa i regionu. Śpiewali na Zaolziu, Ukrainie, Wrocławiu i w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Wylansowali “Testament mój” J.Słowackiego i K. Domogały. Pracę zawodową potrafią połączyć z kolejnym koncertem i przywołaniem muzyczno – poetyckiej atmosfery starego dobrego Słowaka z przełomu XX i XXI wieku.
Zasłuchany…akrol…