SŁOWAK (AZSO) i JUBILEUSZ CENTRUM PEDAGOGICZNEGO

30 wrzenia i 1 października 2015 roku w Czeskim Cieszynie (Republika Czeska), obchodzone były uroczystości upamiętniające XX-lecie utworzenia Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Republice Czeskiej. Chorzowski Słowak od 20 lat współpracuje i wspomaga działania tego ośrodka. Placówka powołana została z dniem 1 stycznia 1995 roku przez Ministerstwo Szkolnictwa Młodzieży i Sportu. Jest jedyną tego typu placówką w Republice Czeskiej i na świecie.
Na wystawie obrazującej działalność Centrum udokumentowane zostały koncerty Kawiarenki Literackiej, otwarte lekcje, udział w konferencjach naukowych, polonistyczne wędrowania, teatralne wizyty w Teatrze Śląskim i audycje poetyckie dla najmłodszych rodaków żyjących nad Olzą. Jest to obszar polonistycznej współpracy AZSO z Centrum Pedagogicznym i polskimi placówkami oświatowymi Zaolzia od chwili powstania tej placówki. Biało-czerwony jubileuszowy śmietankowy tort, przekazany pracownikom zaprzyjaźnionej placówki , podkreślał naszą twórczą i udaną współpracę.