Prawnuczka Henryka Sienkiewicza w Słowaku

24 listopada 2016 roku w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących gościła Pani Anna Dziewanowska – prawnuczka Henryka Sienkiewicza. Spotkanie zorganizował Zespół Nauczycieli Języka Polskiego i Szkolna Biblioteka przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Słowaka. Gość przyjechał z Oblęgorka gniazda rodzinnego Sienkiewiczów. Oblęgorek jest stałym punktem na trasie literackich wędrowań naszych uczniów.
Rozmowy z Dyrekcja Szkoły o przeszłości i przyszłości AZSO zakończyły się zwiedzaniem przestrzeni dydaktycznej Słowaka. Przewodnikami byli : Dominik Wołowczyk Przewodniczący Rady Młodzieżowej i Michał Ciołek, który wystąpił w historycznym, szlacheckim stroju. O godz. 13.15 w Kawiarence Literackiej odbyło się “Wielkie czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza”- dzieł, które przez lata krzepiły i nadal krzepią serca Polaków. Gawęda literacka a potem autografy, dedykacje książkowe, kwiaty i wspólne zdjęcia zakończyły literackie spotkanie. Późnym popołudniem i wieczorem Gość Słowaka zwiedził kultowe miejsca Górnego Śląska. Było to już drugie spotkanie z Panią Anną Dziewanowską. Przed 10 laty Zespół Kawiarenki Literackiej z prawnuczką Sienkiewicza uczestniczył w uroczystościach jubileuszowych polskiej szkoły w Jabłonkowie na Zaolziu (R.Czeska). Pani Anna Dziewanowska zaprosiła polonistyczną młodzież Słowaka do Oblęgorka.