W dniach 12-14 czerwca 2017 uczniowie specjalizacji biologicznej mieli okazję uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych organizowanych w ramach programu Polskie Parki Narodowe.
W tym roku naszym celem stała się wyspa Wolin i znajdujący się tam Woliński Park Narodowy. W ramach warsztatów – w pierwszym dniu ich trwania uczniowie uczestniczyli w pomiarach plaży baltyckiej i opisywali zjawiska zachodzace w strefie brzegowej Bałtyku – dzięki uprzejmości Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w osobie p. dr Tomasza Olechwira. Następnie eksplorowaliśmy południową część wyspy położoną nad Zalewem Szczecińskim wraz z niezwykłą deltą wsteczną rzeki Świny oraz pięknymi drzewostanami żyznej buczyny niżowej w rejonie miejscowości Lubin. Następnego dnia poznawanie Wolina rozpoczęliśmy od pokazowej zagrody żubrów, a dalej wybraliśmy się na zwiedzanie ciekawej i bogatej szczególnie w gatunki paproci ścieżki edukacyjnej “Paprocie” – stajac się przy okazji łakomym kąskiem dla mieszkających tam w ogromnej liczebności komarów…
Na koniec dnia przyszła kolej na sztandarową atrakcję Wolina czyli wizytę pod klifami. Dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy podziwiać ten niezwykły wytwór natury pod najwyższym punktem – wzgórzem Gosań o wysokości 93 metrow! Kończąc warsztaty zdobyliśmy jeszcze Kawczą Górę, pokonując setki schodów z plaży i wspinając się do naszego punktu noclegowego, którym była niezwykle gościnna i położona na uboczu (w Białej Górze) Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pełni wrażeń wracamy do Chorzowa mając w pamięci niezwykłe zróżnicowanie wyspy Wolin – gdzie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.