Odszedł wielki przyjaciel naszej szkoły Pan Jerzy Tomaszek

Ze smutkiem zawiadamiam o odejściu Przyjaciela naszej Szkoły Pana Jerzego Tomaszka (ur. 1928 w Stanisławowie, obecnie Iwano-Frankowsk UA). W styczniu pożegnaliśmy Jego Małżonkę, Panią Jadwigę Tomaszek. Oboje swoje dzieciństwo spędzili jako Dzieci – Tułacze – najpierw w sowieckich łagrach, a po podpisaniu paktu Sikorski – Majski, jako mali polscy uchodźcy, którzy przez Tomsk i Teheran (Persja, ob. Iran) dostali się do Mumbaju. Tam czekał już na nich Jego Wysokość Ram Saheb Digvijaysinhji – maharadża Nawanagaru. Dobry Maharadża, jednocześnie bohater Indii i Wielkiej Brytanii zaadoptował tysiące polskich dzieci, dając im schronienie, edukację i możliwość pielęgnowania polskości. Po okresie pobytu w Balaćadi, młody Jurek wraz z innymi dziećmi przewiezieni zostali do obozów w Kondoa i Kidugali w Tanganice – dzisiejszej Tanzanii. Do Polski rodzina Tomaszków trafiła w 1947 roku, osiedlając się w Bytomiu.

Pożegnanie Pana Jerzego odbędzie się w Domu Pogrzebowym przy ul. Piekarskiej w Bytomiu, w piątek 28 maja o godzinie 14.00. W uroczystości uczestniczyć będzie Dyrektor U I LO, Poczet Sztandarowy oraz delegacja młodzieży z Koła Geografów, które od 2017 roku realizuje autorski historyczno-patriotyczny projekt “Dobry Maharadża i Jego Dzieci”. W ramach projektu uczniowie Słowaka podróżowali szlakiem polskich uchodźców, dziękując indyjskim książętom za ratowanie życia polskim uchodźcom. Złożyli wizytę córce Dobrego Maharadży, Jej Wysokości Herśad Kumari w Dźamnagarze, Jego Wysokości Maharadży Kolhapuru, odwiedzali polskie obozy w Balaćadi i Valivade. Efektem naszych działań jest również uhonorowanie indyjskich bohaterów nazwaniem ich imieniem skweru położonego przy zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kopernika w Chorzowie, którą to nazwę nadała Szanowna Rada Miasta Chorzów. Państwo Jadwiga i Jerzy Tomaszkowie byli naszymi gośćmi na uroczystych, szkolnych obchodach 100-lecia Niepodległości Polski.