Odszedł nasz Przyjaciel – Walek Nendza

Wczoraj w wieku 80 lat odszedł przyjaciel Słowaka Pan Ignacy Nendza. Walek, bo tak nazywali go przyjaciele, był uznanym śląskim alpinistą, grotołazem, przewodnikiem górskim, działaczem harcerskim i instruktorem taternickim. W latach 70. i 80. XX wieku uczestniczył w wielu wyprawach himalajskich (Lhotse, Makalu, Annapurna) i speleologicznych. Wspinał się w także w Karakorum, Atlasie, Ałtaju, Andach Patagońskich, Alpach i Tatrach.

Walek wielokrotnie dzielił się swoimi doświadczeniami wspinaczkowymi i podróżniczymi. W 1990 roku udzielał cennych rad organizatorom I Szkolnej Wyprawy geograficznej “Indie – Nepąl – Himalaje 1991”, którzy z wypiekami na twarzach chłonęli wszelkie informacje związane z oczekiwaną przez nich podróżą życia. Walek uczył nas wysokogórskiego trekkingu. Dzięki Jego radom nigdy nie mieliśmy większych problemów z wysokością, czy to na szczytach Langtang Himal, na Kala Pathar pod Mt. Everestem, czy też w pasmach Ladakhu i Karakorum.

Walek przemierzał z nami trasy rajdu Słowaka, zabierał nas w slajdowe podróże w kilku edycjach Peneplena Travel Festivalu. Był również uczestnikiem VI Szkolnej Wyprawy Geograficznej “Indonezja 1999”, w czasie której weszliśmy na dwa wulkany – Keli Mutu na Flores i Merapi na Jawie.

Dziękujemy Ci Walku. Podróżuj wyżej niż w Himalaje.

Słowak składa kondolencje Rodzinie, a także przyjaciołom z Harcerskiego Klubu Taternickiego oraz Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 16 kwietnia o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Katowicach – Józefowcu, ul. Mikusińskiego 8.