Odszedł nasz Absolwent – ostatni cichociemny

Ze smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszego Absolwenta Pana Aleksandra Tarnawskiego, który zmarł przeżywszy 101 lat. Pan Aleksander Tarnawski ukończył naszą szkołę (Gimnazjum Państwowe im. Odrowążów w Chorzowie) w 1938 roku. W czasie II wojny światowej był jednym z 316 cichociemnych, którzy od 1942 roku desantowani byli do Polski i innych krajów okupowanych przez hitlerowców. Po wojnie i ukończeniu studiów chemicznych w Politechnice Śląskiej pracował naukowo, a także kierował laboratoriami chemicznymi. Mając 93 lata oddał swój ostatni skok ze spadochronem.

Pan Aleksander Tarnawski spotkał się z młodzieżą Słowaka w 2018 roku, goszcząc w swej szkole dzięki naszym Absolwentom z 1966 roku. W dniu setnych urodzin, w styczniu ubiegłego roku delegacja Słowaka złożyła Panu Aleksandrowi urodzinową wizytę w Jego mieszkaniu w Gliwicach.

Małżonce i wszystkim bliskim Pana Aleksandra Tarnawskiego składam wyrazy współczucia w imieniu całej społeczności Słowaka.

Przemysław Fabjański