Obóz matematyczny u południowych Sąsiadów

W dniach 11 – 16.09.2017r. grupa 13 uczniów z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie wzięła udział w międzynarodowych warsztatach matematycznych zorganizowanych w Karlovie pod Pradziadem w Sudetach w Republice Czeskiej. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele mgr mbalicki i dr Jacek Uryga. Warsztaty prowadzone były we współpracy z Wydziałem Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Ołomuńcu, a przedstawicielem strony czeskiej był dr Jaroslav Švrček. Dla części z nich warsztaty stanowiły kontynuację zadań realizowanych w ramach programu “Erasmus +” podczas polsko-czesko-austriackich zawodów matematycznych “Mathematical Duel”. W czasie warsztatów uczniowie poznali podstawy teorii przestrzeni liniowych i rachunku wektorowego. Wykłady i zajęcia warsztatowe odbywały się w oparciu o materiały przygotowane przez nauczycieli AZSO i stronę czeską. W czasie trwania warsztatów uczniowie mieli okazję poznać zbadać poziom kompetencji matematycznych poprzez udział w zorganizowanym dla nich konkursie zespołowym i indywidualnym. Nie zabrakło również elementów służących rozwojowi fizycznemu oraz poznawaniu piękna, kultury i historii regionu śląsko-morawskiego. Oprócz zwiedzania okolicy opiekunowie wraz z uczestnikami wybrali się na całodzienną wyprawę grzbietem górskim przebiegającym historyczną granicą Śląska i Moraw z metą w hotelu w Ovčarnej. W trakcie warsztatów uczestnicy byli zakwaterowani w budynku zabytkowego, zbudowanego w stylu pruskim pensjonatu, obecnie Hotelu “Karlov”, a codzienne posiłki stanowiły okazję do zakosztowania potraw regionalnej kuchni.