O KAWIARENCE LITERACKIEJ W WILLI DECJUSZA

W zabytkowej, renesansowej podkrakowskiej WILLI DECJUSZA odbyła się od 21 do 22 .o2. 2019 roku Międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja naukowa dla doktorantów i młodych naukowców: RELACJE MIĘDZYLUDZKIE NA SCENIE XX I XXI WIEKU. Spotkanie akademickich środowisk teatrologów zorganizował Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie (Niemcy).

Po wykładach inauguracyjnych, które odbyły się w wielkiej zabytkowej Sali Konferencyjnej delegacja Kawiarenki Literackiej: P. Michał Ciołek (absolwent), p. Michał Łukowicz (absolwent) i autor tej informacji przedstawili historię i współczesną recepcję Teatru Podziemnego Poezji Stanu Wojennego: TEATR PODZIEMNY POEZJI STANU WOJENNEGO – SCENICZNE SPOTKANIE Z TRAUMĄ, PRAWDĄ I HISTORIĄ. Nasza prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem teatrologów z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Toruńskiego im. Mikołaja Kopernika.

Willa Decjusza (bankiera, humanisty i sekretarza króla Zygmunta Starego – znał i przyjaźnił się z Marcinem Lutrem i Erazmem z Rotterdamu), dzisiaj jest siedzibą krakowskiego Instytutu Kultury. Mają tutaj siedzibę Stowarzyszenia nawiązujące do humanistycznego ducha swego patrona. Stawiają sobie za cel stworzenie forum dla dialogu kultur, pluralizmu i tolerancji w życiu. Cieszy więc fakt , że działania kulturotwórcze Kawiarenki Literackiej chorzowskiego Słowaka są dostrzegane i budzą zainteresowanie teatrologicznego środowiska akademickiego w takim właśnie symbolicznym miejscu.