KAWIARENKA LITERACKA W EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW

Na zaproszenie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, 13 maja 2023 roku o godzinie 21.15, podczas organizowane j Europejskiej Nocy Muzeów, w historycznej I muzealnej przestrzeni Kopalni Wujek wystąpił Zespół Kawiarenki Literackiej chorzowskiego Słowaka. Zespół na życzenie organizatorów przedstawił swój autorski spektakl TEATRU DOMOWEGO POEZJI STANU WOJENNEGO NA GÓRNYM ŚLĄSKU. Ku zaskoczeniu naszego Zespołu, wszystkie miejsca siedzące i na podłodze ( w centralnej części ekspozycji ) były zajęte. Uczestnicy Nocy Muzeów w wielkim skupieniu słuchali tekstów poetyckich i pieśni komentujących wydarzenia stanu wojennego, Wielopokoleniowa publiczność zgotowała Zespołowi Kawiarenki niezwykle sympatyczne i ciepłe podziękowanie za wzruszający poetycko-muzyczny spektakl. Po koncercie nastąpiła część nieoficjalna … „długie, nocne Polaków rozmowy… i wspomnienia” oraz sesja pamiątkowych zdjęć.

Noc Muzeów była okazją spotkania najmłodszego Zespołu Kawiarenki z ks. Antonim Klemensem -bardem Teatru domowego i Absolwentami – członkami Kawiarenki: Karoliną Gonet ( Uniwersytet Warszawski) , Weroniką Wołowczyk i Kacprem Łukowiczem ( Uniwersytet Sląski ), którzy poetycko i wokalnie wzbogacili nasz program ).

Był to już drugi występ Kawiarenki Literackiej w Europejskiej Nocy Muzeów. Przed laty Kawiarenka śpiewała do północy przy stolikach herbaciarni przed Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka..

Zapraszamy za rok na kolejną Europejską Noc Muzeów.

Andrzej Król