JUBILEUSZ SŁOWAKA NA ZAOLZIU ( R.CZESKA )

Delegacja Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego (Łódź, Piotrków Trybunalski i Chorzów) w dniach 18 i 19 października 2019 roku brała udział w uroczystościach Jubileuszowych 110 rocznicy powołania do życia Gimnazjum Realnego im Juliusza Słowackiego w Orłowej i 70-lecia utworzenia w Czeskim Cieszynie polskiej średniej szkoły – Gimnazjum z polskim Językiem wykładowym. Po 1945 roku władze socjalistycznej Czechosłowacji „robiły wszystko” aby doprowadzić do stopniowej likwidacji Słowaka w Orłowej. Gimnazjum to było od momentu powstania kuźnią oświatową polskiej inteligencji mieszkającej na ziemiach Śląska Cieszyńskiego ( od Jabłonkowa do Karwiny), które po pierwszej wojnie światowej znalazły się w granicach Czechosłowacji. Obecne Gimnazjum w Czeskim Cieszynie nosi nazwę Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Jest bardzo nowoczesna placówka oświatową kontynuującą jednocześnie tradycje orłowskiego Słowaka. Uczestniczy w życiu Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego i współpracuje od 1990 roku z chorzowskim Słowakiem ( syntezy maturalne w polonistycznych plenerach, polonistyczne wędrowania, teatralne wizyty w Teatrze Śląskim, udział w teatralnych galach Kawiarenki Literackiej. „Testament mój” jest również hymnem zaolziańskiego Słowaka ). Najnowszym przykładem może być wspólnie realizowany projekt :Syntezy maturalne w polonistycznych plenerach. Już w czwartek 23.10 2019 roku uczniowie z klas III a i III e Uniwersyteckiego I LO wraz z zaolziańskimi przyszłymi maturzystami wyruszają na tegoroczna trasę Nagłowice – Jędrzejów – Czarnolas – Kazimierz nad Wisłą – Puławy – Nałęczów – Lublin – Oblęgorek.