Czas Świąt Bożego Narodzenia jest również czasem przywołującym wspomnieniem wydarzeń jakie rozegrały się w grudniu 1981 roku na Śląsku.
13 grudnia 2022 roku Kawiarenka Literacka zaprezentowała na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego kolejną realizację „Teatru domowego poezji stanu wojennego”. Powrót do tragicznej rocznicy i refleksja nad historycznymi wydarzeniami były okazją do artystycznego spotkania najmłodszego Zespołu Kawiarenki z zespołem Absolwentów sprzed lat, którzy na ten jeden teatralny wieczór przyjechali z całej Polski. (Warszawa, Poznań , Wrocław, Rzeszów). Dwa koncerty zostały bardzo ciepło przyjęte przez zróżnicowaną wiekiem widownię. Dla części publiczności były to wspomnienia z lat młodości. Kawiarenka Literacka kontynuuje od 2008 roku dzieło ocalenia od zapomnienia repertuar teatru domowego oraz bohaterów i twórców zderzenia kulturowego jakie miało miejsce na Śląsku po wprowadzeniu stanu wojennego.
Artystycznym ewenementem był udział w programie całych rodzin absolwentów. Rodzeństwo Katarzyna, Weronika i Dominik Wołowczykowie, Kacper i Michał Łukowicz – współreżyser spektaklu oraz Karolina, Klara Kostoń oraz Kinga Kostoń -Hayatullach i Adam Hayatullach opiekujący się na scenie trójką swoich pociech. Tradycyjnie z Zespołem Kawiarenki wystąpił ks. Antoni Klemens kompozytor i i współtwórca teatru domowego.
Natomiast w środę – 14 grudnia 2022 roku najmłodszy Zespół Kawiarenki przeżył niezwykły koncert. Zaśpiewali i zaprezentowali teksty poezji stanu wojennego w Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach – miejscu, gdzie 16 grudnia 1981 roku rozegrały się tragiczne wydarzenia pacyfikacji kopalni „Wujek”. Największym jednak przeżyciem była po koncercie rozmowa z bliską rodziną jednego z zastrzelonych górników. Ta rozmowa utwierdziła Zespół Kawiarenki w przekonaniu o konieczności kontynuowania grudniowych przedstawień w Teatrze Śląskim i w Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.
Andrzej Król