EUROPEJSKA ROCZNICA NA KATOWICKIM RYNKU

W wydarzeniu organizowanym 30 kwietnia 2024 roku przez Wojewodę Śląskiego Pana Marka Wójcika oraz Panią Aleksandrę Dyla Śląską Kurator Oświaty z okazji obchodów 20 – lecia członkowska Polski w Unii Europejskiej wzięła udział delegacja Uniwersyteckiego I LO im. Juliusza Słowackiego (Zespół Kawiarenki Literackiej i przedstawiciele Rady Młodzieżowej) . Gospodarzem spotkania był Prezydent Katowic Pan Marcin Krupa. Uroczystość odbyła się na scenie przed Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Bohaterami wydarzenia były delegacje 7 szkół średnich i podstawowych z województwa śląskiego współpracujące z różnymi krajami Unii Europejskiej.

Po wykładzie Europosła Pana Jana Olbrychta na scenie przed Teatrem Śląskim pojawiła się delegacja chorzowskiego Słowaka. Mundurki niezwykle odświętnie wpisały się w słoneczną aurę i scenografię katowickiego Rynku. Zespół Kawiarenki przedstawił muzyczną opowieść o naszej kulturowo-matematycznej współpracy trwającej od początku lat dziewięćdziesiątych między polskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie i chorzowskim Słowakiem. Jest to pierwsza i niezwykle żywotna – trwająca do dnia dzisiejszego współpraca w naszym regionie. Opowieść o naszych kontaktach poprowadzona została w języku polskim i czeskim.

W końcowej części swojej prezentacji uczniowie chorzowskiego Słowaka z katowickiego Rynku przekazali muzyczne pozdrowienia dla Absolwenta naszego Liceum , który urodził się w Śmiłowicach na Zaolziu w Republice Czeskiej, Premiera , Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pana Profesora Jerzego Buzka. Tym pozdrowieniem była pieśń, którą bardzo często śpiewał Profesor Jerzy Buzek podczas swoich wizyt w swojej macierzystej Szkole – był to oczywiście „Testament mój” Juliusza Słowackiego z muzyką Krzysztofa Domogały.

Andrzej Król