Naukowcy z całego świata ogłaszają klimatyczny stan wyjątkowy

Zapraszam do zapoznania się z polskim tłumaczeniem apelu naukowców z całego świata pt. „World Scientists’ Warning of a Climate Emergency”, który ukazał się w BioScience pod koniec 2019 roku. Tłumaczenie zrealizowano na zlecenie Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W apelu pojawia się stanowcze oświadczenie, że planeta Ziemia stoi w obliczu zagrożenia klimatycznego. Autorzy uważają, że jako naukowcy mają moralny obowiązek ostrzeżenia ludzkości przed zagładą. Podkreślają, że jeżeli nie dokonamy szybkich, głębokich i trwałych zmian w naszym życiu już wkrótce będziemy świadkami „niewyobrażalnego cierpienia ludzi na nieznaną dotąd skalę”. Sygnatariuszami listu jest do tej pory 12 868 naukowców z 156 krajów, w tym 165 osób z Polski. Będę zobowiązany za jak najszersze upowszechnienie Apelu w środowisku naukowym i mediach społecznościowych.

World Scientists’ Warning of a Climate Emergency (Polish)

Prof. dr hab. Piotr Skubała
Uniwersytet Śląski