43. Rajd Słowaka – informacje

Już w sobotę (8.10.2022 r., godz. 6.45) kilkusetosobowa grupa uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz rodziców wyruszy z Chorzowa na szlaki Beskidu Małego, by wziąć udział w górskiej wędrówce – 43. Rajdzie Słowaka. Trasy rajdowe są stosunkowo krótkie. Ich pokonanie nie powinno zająć więcej niż cztery godziny. Na mecie zlokalizowanej na terenie Hotelu & Spa „Czarny Groń” w Rzykach, czekają na uczestników Rajdu artystyczne popisy przygotowane przez naszą młodzież i tradycyjna rajdowa grochówka w wersji veg i non-veg.
Szanownych Rodziców, szczególnie tych uczniów, którzy nie uprawiają turystyki górskiej, proszę o zwrócenie uwagi na ekwipunek „rajdowiczów”, czyli na to, co do niewielkiego plecaka (i na siebie) warto zabrać. Są to między innymi:
– odzież wierzchnia – mimo zapowiadanej, słonecznej i ciepłej aury -bardziej zimowa niż letnia (oczywiście obowiązkowa czapka); dobrze jest ubierać się „na cebulkę”, czyli kilkuwarstwowo (pamiętajmy także o naszych kończynach dolnych oraz dłoniach). Po rozgrzewającym zejściu z gór, na mecie może być chłodniej, stąd warto zadbać o ciepłe ubranie i chociażby skarpety na zmianę,
– obuwie – na bieżnikowanej podeszwie, a jako że nie ma butów nieprzemakalnych, należy pomyśleć o zmiennym, lżejszym obuwiu na drogę powrotną (należy liczyć się z tym, że buty turystyczne po pewnym czasie mogą przemoknąć),
– środki przeciwdeszczowe (peleryny, parasole, kurtki) – zabieramy w góry zawsze, nawet przy najpiękniejszej pogodzie. Oby ich posiadanie nie okazało się być konieczne.
Pamiętajmy o ciepłej, osłodzonej herbacie w termosie przekąsce, która wzmocni nas na szlaku.
Klasy zabierają z sobą apteczkę pierwszej pomocy, latarkę(i), mapę.
Uczestników prosimy także o ograniczenie używania telefonów komórkowych do celów komunikacyjnych, jako odtwarzaczy muzyki itp. na szlakach.
Góry są piękne w każdych warunkach atmosferycznych, są miejscem gdzie oprócz kontaktu z naturą pokonujemy własne słabości, często przy mało przyjemnej pogodzie, ale zawsze (na szczęście!) w warunkach niczym nieprzypominających wypoczynku „all inclusive”.

W tym roku wśród naszych Gości znajdą się Profesorowie i Uczniowie liceów noszących imię Juliusza Słowackiego z całej polski oraz grupa młodzieży z Gymnasium an der Stenner – naszej partnerskiej szkoły z Iserlohn.

Wszystkim uczestnikom 43. Rajdu Słowaka życzymy niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy na miejsce zbiórki (godz. 6.45) – parking przy Centrum Handlowym AKS Carrefour w Chorzowie przy ulicy Parkowej. Regulamin rajdowy oraz wykaz tras, opiekunów, przydział autokarów znajdziecie Państwo na stronie www.peneplena.pl.
Koło Geografów „Peneplena”

Udział niepełnoletnich uczniów w Rajdzie jest oczywiście wynikiem zgody Rodziców. To Państwo decydujecie, czy spodziewane warunki pogodowe nie stanowią potencjalnego zagrożenia dla zdrowia Państwa dzieci. Szkolna impreza edukacyjna jaką jest Rajd Słowaka odbędzie się zgodnie z regulaminem (czyli m.in. bez względu na warunki pogodowe, oczywiście z wyłączeniem warunków ekstremalnych). Jego organizacja (chociażby rezerwacja miejsca mety, autokarów itp.) rozpoczęła się we wrześniu a datę imprezy potwierdzono ostatecznie w połowie ubiegłego miesiąca. Przejazd do punktu startowego i powrotny do Chorzowa odbywa się z zachowaniem zdrowego rozsądku i szacunku dla współpasażerów, stąd w autobusach a także w czasie wejść do schronisk i innych obiektów zamkniętych rekomendujemy zasłanianie ust i nosa maseczkami i dezynfekcję dłoni. Uczniowie zwolnieni z zajęć wychowania fizycznego, zgodnie z obowiązującym prawem, z którym zapoznali się wszyscy rodzice, nie mogą uczestniczyć w wyjazdach turystyki kwalifikowanej, do której zaliczamy m.in. rajdy górskie i nizinne.

Do zobaczenia na mecie 43. Rajdu Słowaka – Rajdu na Stulecie.