39. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

„Przyszli nocą w uśpiony dom,
Wyciągali nas chyłkiem , jak zbóje
Drzwi zamknięte otwierał łom
Idą , idą pancry na Wujek.

A gdy opadł i strach i gniew,
Jeden wybór: kopalnia strajkuje,
Choć staniała bardzo nasza krew,
Idą, idą pancry na Wujek…”

Maciej Bieniasz

Mija 39 rocznica wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju. W grudniu 2009 roku Zespół Kawiarenki Literackiej chorzowskiego Słowaka razem z twórcami Teatru Domowego poezji stanu wojennego : śp. Marią Stokowską Misiurkiewicz (aktorką Teatru Śląskiego) i ks. Antonim Klemensem przedstawili na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach spektakl kultywujący i przywracający pamięć o Teatrze Domowym, jaki zrodził się po 13 grudnia 1981 roku na Śląsku. Od tej pory zawsze w grudniu Kawiarenka Literacka prezentowała swoją autorską wizję spotkań Teatru Domowego. Poetyckie strofy i współczesne songi są zapisem wydarzeń , przeżyć , emocji i ludzkich losów w czasie stanu wojennego.

W tym roku 14 grudnia nie możemy zaprosić Państwa na Scenę Kameralna do Teatru Śląskiego. Czas pandemii zawiesił przedstawienia teatralne w całej Polsce.

Pozostając wierni naszej tradycji Zespół Kawiarenki i realizatorzy zapraszają do obejrzenia fragmentów spektaklu , który został zrealizowany i zaprezentowany 16 grudnia 2019 roku na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego.

Michał Łukowicz
Andrzej Król