27. Peneplena Travel Festival – 9. Chorzowski Tydzień Podróży

Koło Geografów „Peneplena” przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, pod naukowym patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Słowaka i Chorzowskim Centrum Kultury, zapraszają na 27. Peneplena Travel Festival – IX Chorzowski Tydzień Podróży.
Zainaugurowana w 1990 roku impreza odbędzie się w dniach 8-12.12 2015 r.
Spotkania ze znanymi globtroterami, w tym także absolwentami „podróżującego ogólniaka”, zainaugurowane zostaną w Auli Krzemienieckiej Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących (ul. Dąbrowskiego 36) we wtorek 8.12. Od środy (9.12) gospodarzem festiwalu będzie Chorzowskie Centrum Kultury (ul. Sienkiewicza 3).
W tym roku przewidujemy poświęcenie pierwszego z festiwalowych dni wolontariuszom z Polski, realizującym dzieło pomocy na różnych szerokościach geograficznych. Liczną ich grupę stanowią chorzowianie ze „Słowaka”. W godzinach południowych zapraszamy uczniów chorzowskich szkół.
W czasie festiwalu przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna na rzecz Parbati Higher Secondary School w wiosce Dhungharka w Nepalu, która poważnie ucierpiała w efekcie fatalnego trzęsienia ziemi w kwietniu 2015 r. Szkołą tą opiekuje się chorzowskie Liceum Słowackiego, a jego uczniowie pracowali w niej jako wolontariusze w czasie tegorocznych wakacji.
Będziemy podróżować po różnych zakątkach Ziemi, poznawać przyrodę, dziedzictwo kulturowe oraz zwyczaje zamieszkujących je ludzi. Nie zabraknie również zajęć dla najmłodszych podróżników, których zapraszamy w sobotnie dopołudnie.
Amatorów egzotycznych smaków zapraszamy w piątek 11.12 na degustacje curry rodem z Sumatry, przygotowanego pod egidą mistrzów z Hurry Curry, znanej katowickiej restauracji, serwującej oryginalne azjatyckie specjały. Od wtorku zapraszamy również, w czasie spaceru po chorzowskim centrum, do spojrzenia na wystawę fotogramów z podróży Słowaka, która zainstalowana bedzie przy ulicy Jagiellońskiej.
Gośćmi tegorocznej edycji Chorzowskiego Tygodnia Podróży będą znani w Polsce i poza jej granicami himalaiści i globtroterzy. W piątek od 8.30 do 15.05 zapraszamy uczniów na Podróżniczy Maraton Słowaka oraz do “Restauracji Pod Globusem” na degustację potraw z krajów, skąd pochodzą nasi uczniowie lub ich rodzice. Zapisy na to wydarzenie przyjmowane będą w czasie popołudniowych odczytów od wtorku do czwartku. Szczegółowy program tegorocznego festiwalu podróżniczego znajdzie się na stronie, www.peneplena.pl.
Festiwal objęli swym patronatem Prezydent Miasta Chorzów oraz J.M. Rektor Uniwersytetu Śląskiego. Naukowym patronatem zaszczyciło nas jak zawsze Polskie Towarzystwo Geograficzne.