ROCZNICA ŚMIERCI ZBIGNIEWA CYBULSKIEGO

Zespół Kawiarenki Literackiej 8 stycznia 2020 roku tradycyjnie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 53 rocznicę tragicznej śmierci najwybitniejszego aktora polskiego filmu – Zbyszka Cybulskiego. Spotkanie kinomanów różnego wieku i przedstawicieli śląskiego świata kultury odbyło się na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Obecni byli również uczniowie katowickich liceów a wśród nich Kopernika, z którym przed laty bardzo silnie związana była rodzina Cybulskiego. Zespół Kawiarenki na życzenie organizatorów zaśpiewał „Testament mój „ Juliusza Słowackiego i Krzysztofa Domogały. Hymn chorzowskiego Słowaka symbolicznie wpisuje się w każdą rocznicę i wspomnienie tego kultowego aktora polskiego filmu XX wieku. Strofy „Testamentu” śpiewane przez Jakuba Ciołka i Dominika Wołowczyka ( „najmłodszych bardów” Kawiarenki ) szczególnie wybrzmiały na „katowickich Powązkach”. Zbyszek Cybulski swoimi filmowymi i teatralnymi kreacjami, bardzo nowoczesnym warsztatem filmowego aktorstwa i niezwykłą osobowością był autentyczną siłą fatalną naszej kinematografii II połowy XX wieku. Jego spadkobiercami później byli: Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Michał Żebrowski i kolejni laureaci prestiżowej NAGRODY AKTORSKIEJ im. Zbigniewa Cybulskiego najmłodszego pokolenia.

Olimpiady Artystycznej w Sekcji Historii Muzyki c.d

Choć ferie na starcie Julka Kurzydlak już wie, że Komitet Okręgowy Olimpiady Artystycznej w sekcji historii muzyki przekazał wyniki weryfikacji prac pisemnych uczniów, którzy przystąpili do eliminacji szkolnych Olimpiady Artystycznej w grudniu zeszłego roku. Jej praca pisemna (test, opis dzieła muzycznego oraz plan III stopnia z  przygotowaną wypowiedzią ustną) przeszła pozytywną weryfikację komisji i tym samym została zakwalifikowana do eliminacji okręgowych, które odbędą się w dniach 10 – 12.02.2020 r. w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, ul. Moniuszki 17. Kto chce wiedzieć co dzieje się dalej niech zerknie na stronę https://olimpiada-artystyczna.pl/. Julce serdecznie gratuluję!