12 lipca 2017 r. o godzinie 0.15 wyruszy z Chorzowa XVII Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie 2017”. W czasie ponadsiedmiotygodniowego pobytu na subkontynencie 25-osobowa uczniów i absolwentów chorzowskiego Słowaka przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno-kulturowe największej demokracji świata.
Młodzi podróżnicy stawiają przed sobą następujące cele:
– poznanie środowiska przyrodniczo–geograficznego subkontynentu indyjskiego,
– zapoznanie z kulturą i zróżnicowaniem religijnym,
– prowadzenie obserwacji terenowych przyrodniczych i socjologicznych, stanowiących materiał dla późniejszych wykładów, odczytów, artykułów i sprawozdań,
– rozwijanie poczucia tolerancji,
– kreowanie postaw wolnych od szowinizmu, przesądów narodowych i religijnych uprzedzeń,
– kształtowanie umiejętności organizacyjnych,
– naukę zachowania się w sytuacjach nietypowych,
– zebranie materiału filmowego i fotograficznego dla celów popularyzatorsko–ekspozycyjnych,
– zebranie eksponatów etnograficznych z przeznaczeniem muzealnym,
– pracę w charakterze wolontariuszy w ośrodkach Sióstr Miłości w Kalkucie,
– oddanie hołdu maharadży Digvidźaj Sinhji, który adoptował polskie dzieci w czasie II wojny światowej.
Licealiści ze Słowaka rozpoczną swą przygodę z Orientem w Delhi. Stamtąd skierują się na do pustynnego Radżasthanu Gudźaratu gdzie spotkają się z córką maharadży, który w czasie wojny uratował i adoptował ponad 1200 polskich dzieci. Z Gudźaratu na południe ruszą na południe, aż na sam Przylądek Komoryn, odwiedzając po drodze Ahmedabad, Bhopal, Sanći, Bhibetkę, Pune, Koczin i laguny Kerali. Z Komorynu, przez Maduraj, Thandźawur, dawne francuskie Pondicherry i urokliwy Mamallapuram przejadą do Kalkuty gdzie będą pracowali jako wolontariusze w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy.
Młodzi podróżnicy udowodnią, że polską młodzież stać na bezinteresowne wspieranie biednych i cierpiących, co w naszym kraju nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Ich wolontariat, będzie jak mam nadzieję, przykładem dla rówieśników i wartościową wizytówką Polski dla mieszkańców tych regionów Azji, a także odwiedzających ją turystów z różnych zakątków Ziemi.
Drugi etap wyprawy rozpocznie się od pobytu w świętym mieście hindusów – Waranasi, zaś dalsza tras będzie wiodła przez Allahabad, Ajodhię i Lakhnau. Wyprawowe „ostatki” poświęcą pełnej mogolskich monumentów Agrze i Fatehpur Sikri, zaśa ostatnie chwile w indyjskiej metropolii – Delhi. Powrót z wyprawy nastąpi 2 września, a oficjalne powitanie w poniedziałek 4 września 2017 r. ok. godziny 10.00 w holu Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36.
W wyprawach chorzowskiego „Słowaka”, bo tak popularnie zwane jest jedno z najlepszych liceów na Śląsku, wzięło udział w ich niemal dwudziestopięcioletniej historii kilkuset uczniów i absolwentów. Młodzi podróżnicy w czasie dwumiesięcznych pobytów poza Europą poznawali Indie, Nepal, Pakistan, Bangladesz, Sri Lankę (tam między innymi uczestniczyli w odbudowie szkoły zniszczonej przez tsunami), Tajlandię, Birmę, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję, a jako jej absolwenci przemierzają naszą planetę wszerz i wzdłuż. W 2011, 2013 i 2015 roku licealiści z Chorzowa połączyli pasjonującą podróż po Indiach z pracą jako wolontariusze w domach opieki w Kalkucie, prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Miłości (bł. Matki Teresy).
Patronat nad tegorocznym przedsięwzięciem objęli: Polskie Towarzystwo Geograficzne, Ambasador Republiki Indii w RP Ajay Bisaria, Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala, Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek.
Zapraszamy na stronę www.peneplena.pl. Tam również znajdziecie Państwo szerszą informację na temat Koła Geografów „Peneplena” w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.