Projekt edukacyjny w Anglii -klasy 2gdb i 2gdc

Pobyt klas 2gdb i 2gdc w Anglii w ramach projektu edukacyjnego niestety dobiega końca. Wyjechaliśmy z Chorzowa 28 maja, a wracamy pojutrze 5 czerwca. W trakcie wyjazdu uczniowie gimnazjum mieli okazję ‘na żywo’ spotkać się z językiem i kulturą angielską. Nasz pobyt rozpoczął się wizytą w uroczym miasteczku Rochester gdzie tradycyjnie uczestniczyliśmy w dorocznym festiwalu Charles’a Dickens’a, podczas którego przez główną ulicę miasteczka przechodzi barwna parada postaci przebranych za bohaterów powieści Dickens’a. Nasi gimnazjaliści w ramach projektu przeprowadzili wywiady z uczestnikami parady, którzy chętnie opowiadali im o samym festiwalu oraz swoich przygotowaniach do niego.

Kolejnymi miejscami, które odwiedziliśmy było historyczne miasto Canterbury ze słynną katedrą, niezwykłej urody ruiny zamku Bodiam, po których oprowadzał nas przewodnik- rycerz średniowieczny, malownicze ogrody Groombridge związane z popularną pisarką Jane Austin (kręcono tu również ‘Dumę i uprzedzenie’, film na bazie słynnej powieści Austin).

Dwa dni poświęciliśmy na zwiedzanie najważniejszych miejsc w Londynie takich jak londyńskie muzea, Westminster, Trafalgar Square, Covent Garden, the City, wybrzeże Tamizy, St Paul’s Cathedral, a także świetnie bawiliśmy się w muzeum Madame Tussauds.

Dzisiaj pojechaliśmy do Cambridge, gdzie przywitali nas zaprzyjaźnieni policjanci pokazując nam posterunek i opowiadając o swojej pracy. Miasteczko uniwersyteckie zwiedziliśmy natomiast w towarzystwie miejscowych przewodników.

Nasi uczniowie w trakcie całego pobytu mogli sprawdzić swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim jak też prowadzić nas po miastach, miasteczkach i wiejskich terenach Anglii gdyż w trakcie projektu to oni byli naszymi przewodnikami. Przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii przez kilka tygodni przygotowywali projekty w małych grupach a teraz pięknie opowiadali po angielsku o ciekawych i ważnych miejscach.

Myślimy już o powrocie, ale mamy nadzieję, że ten wyjazd pozostanie w pamięci uczestników na długie lata będąc ciekawą i inną od wszystkich lekcją języka, kultury i zwyczajów.