Nasi uczniowie w Centrum Studiów Polarnych

W piątek 23.10.2015r. grupa uczniów naszej szkoły (związanych z Kołem Geografów “Peneplena”) wraz z p. dyrektorem P. Fabjańskim i dr M. Burzykiem miała zaszczyt uczestniczyć w Inauguracji 2-go Roku Akademickiego Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych w Centrum Studiów Polarnych. Centrum zostało utworzone w zeszłym roku przez trzy instytucje naukowe: Wydział Nauk o Ziemi UŚ, Instytut Geofizyki PAN i Instytut Oceanologii PAN i ma obecnie status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.
Podczas inauguracji nasi uczniowie (powitani oficjalnie przez organizatorów) mieli okazję zapoznać się ze struktura i działalnością Centrum oraz wysłuchać interesującego wykładu prof. Tymona Zielińskiego (IO PAN) “Aerosols without limits”. W wydarzeniu uczestniczyli – oprócz władz Uniwersytetu Śląskiego i Wydziału Nauk o Ziemi zaproszeni goście zagraniczni – stąd językiem podstawowym był angielski.
Po zakończeniu części oficjalnej nasi uczniowie wraz z opiekunami zaproszeni zostali przez przewodniczącego Centrum prof. Jacka Janię na seminarium podczas którego dyskutowali o możliwościach uczniowskiego wolontariatu na rzecz Centrum, dzięki któremu mogliby oni zdobyć cenne umiejętności i kompetencje przygotowujące ich do wyjazdów naukowych – również w rejony polarne.
Spotkanie wpisuje się tym samym we współpracę AZSO z Uniwersytetem Śląskim i innymi instytucjami naukowymi otwierając nowe możliwości rozwoju dla uczniów naszej szkoły.