EDUKACJA ANTYRASISTOWSKA – WARSZTATY

W dwóch ostatnich tygodniach roku szkolnego 2019/2020 uczniowie kilku klas naszej szkoły mają okazję gościć na swoich zajęciach języka angielskiego i specjalizacjach Zuzannę Kaczmarczyk – absolwentkę “Słowaka” oraz University of Brighton na wydziale architektury. Zuzia obecnie mieszka i pracuje w Londynie, jednym z najbardziej wielokulturowych miast Europy.

Pod wpływem ostatnich wydarzeń w Stanach Zjednoczonych – brutalnego morderstwa George’a Floyda w Minneapolis – oraz fali antyrasistowskich demonstracji, które przetoczyły się po Stanach i po całym świecie, Zuzia podjęła się przygotowania warsztatów, w czasie których uświadamia młodym ludziom problemy związane z uprzedzeniami i dyskryminacją rasową. Zapoznaje nas z takimi terminami, jak rasizm nieświadomy, rasizm ukryty, “white privilege”, czy rasizm systemowy. Żywiołowy wykład ilustrowany jest świetnie dobranymi tekstami, filmikami, wycinkami prasowymi i komiksami. Wszystko oczywiście w języku angielskim. Uczniowie mają też okazję, by wziąć udział w dyskusji i wyrazić swoje zdanie na tak trudny temat.

Zuzia zebrała i przygotowała materiały z pomocą dwóch innych absolwentek naszej szkoły – Julii Kulpy i Joanny Suchomskiej, które również ukończyły studia w Zjednoczonym Królestwie.

Dziękujemy, że pamiętacie o “Słowaku”!