Na życzenie uczniów szkół podstawowych otwieramy również iście humanistyczny oddział oznaczony symbolem 1 e, pod opieką Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, do którego zapraszamy Kandydatów zainteresowanych rozwojem wiedzy i umiejętności z zakresu nauk humanistycznych.

Oferujemy między innymi:

Klasa przeznaczona jest dla przyszłych studentów:

Nabyte kompetencje w trakcie cyklu nauki przydadzą się także w zawodach powiązanych z:

Oferta klasy skierowana jest nie tylko do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii i języka polskiego, ale także do tych, które chcą piękniej i skuteczniej posługiwać się polszczyzną. Mimo że wielu upatrywało w Internecie, szczególnie mediach społecznościowych, zagrożenia dla języka ojczystego (często słusznie), to ostatnie lata pokazały, jak wszechobecne jest słowo pisane (także dzięki sieci), a co za tym idzie – jak istotne są kultura języka oraz komunikatywność.

Zbigniew Herbert napisał kiedyś: „Istnieje także stare pojęcie – humanista – dla mnie drogie i znaczące, dla innych ośmieszone i niemodne. Dla tych ostatnich jest to starszy pan czytający klasyków, ale zagubiony we współczesnym świecie, nieporadny relikt przeszłości. A przecież humanista to ten, który stara się asymilować, przyswajać i oswajać jak najszersze obszary rzeczywistości”. Takie rozumienie tego słowa będzie patronowało tej klasie. Zapraszamy!

Uczniowie legitymujący się kompetencjami na poziomie B2 i wyższym z języka angielskiego mogą dodatkowo uczestniczyć w zajęciach międzyoddziałowych z języka angielskiego według autorskiego programu Cambridge i przystąpić na terenie szkoły do certyfikowanych egzaminów ESOL, które przeprowadzamy w Słowaku – jedynym w Polsce szkolnym centrum egzaminacyjnym powstałym w 2012 r. we współpracy z British Council. Metodykę i autorski program nauczania Cambridge oparliśmy na przygotowaniu podopiecznych do egzaminów językowych Cambridge English oraz podjęcia studiów na zagranicznych uczelniach. W wyniku realizacji tego programu i wysokiej zdawalności egzaminów naszym uczniom przyznano 318 certyfikatów potwierdzających ich kwalifikacje językowe. Zgodnie z danymi po sesji przeprowadzonej w 2021 roku: 50 uczniów złożyło egzaminy Cambridge na poziomie C2, 132 podopiecznych uzyskało certyfikaty na poziomie C1 i 136 na poziomie B2 (dane z czerwca 2021 roku).

Za podstawowy cel kształcenia językowego w grupach Cambridge przyjęliśmy umiejętność skutecznego porozumiewania się w języku angielskim, w mowie i piśmie, na poziomie akademickim. Celem tego programu jest, obok rozwijania kompetencji językowej uczniów, ich równoległe przygotowanie do powszechnie uznawanych i cenionych międzynarodowych egzaminów językowych: B2 First (FCE) i C1 Advanced (CAE).

W trakcie poszerzania kompetencji językowej młodzieży ważnym jest zarówno dla uczniów jak i nauczycieli wyznaczanie wspólnych celów pośrednich. Takim celem pośrednim jest zdanie w pierwszej/drugiej klasie liceum egzaminu sprawdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Następnie w klasie trzeciej/czwartej liceum uczniowie realizujący ten program będą mogli podejść do egzaminu, który testuje praktyczną znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym C1. Posiadanie certyfikatu C1 Advanced cieszy się uznaniem pracodawców i instytucji edukacyjnych na całym świecie.

Co ważniejsze: dla ambitnej i poważnie myślącej o przyszłości młodzieży ułatwia on wstęp na uczelnie anglojęzyczne bez konieczności zdawania testu językowego!

Naszych absolwentów z dumą widzimy pośród studentów University of Oxford, UCL (University College London), King’s College London, London School of Economics and Political Science, University of Manchester, University of Edinburgh, University of Aberdeen, uczelni w Niemczech, Hiszpanii, Danii czy Niderlandach.

Nauka drugiego języka obcego odbywa się w dziesięciu grupach międzyoddziałowych utworzonych po zdiagnozowaniu potrzeb i kompetencji językowych przyjętych uczniów (początek września). W zależności od poziomu umiejętności i możliwości kadrowych, lektoraty stanowić będą kontynuację nauczania ze szkoły podstawowej bądź prowadzona będzie nauka od podstaw. Kandydaci mają do wyboru język francuski, hiszpański albo niemiecki.

Uczniowie uczący się języka hiszpańskiego albo języka francuskiego, jako drugiego języka obcego, mogą skorzystać z wyjątkowej okazji i pod okiem egzaminatorów przygotowywać się do egzaminów językowych – odpowiednio: Diplomas de Español como Lengua Extranjera albo Diplôme d’Études de Langue Française.

Kultura fizyczna, sport i rekreacja

Kultura fizyczna w Słowaku to nie tylko lekcje wychowania fizycznego. To również różnorodne zajęcia pozalekcyjne, oraz turnieje i zawody międzyklasowe. We współpracy z Urzędem Miasta Chorzów organizujemy zawody miejskie w siatkówce juniorów oraz Puchar Chorzowa w narciarstwie i snowboardzie. Nasi uczniowie zajmują czołowe miejsca we współzawodnictwie sportowym chorzowskich szkół. Tym, co nas wyróżnia są projekty wyjazdowe. Należą do nich: obozy narciarskie, rejsy żeglarskie, obozy windsurfingowe i obozy wędrowne. Posiadamy doskonałą bazę sportową: wielofunkcyjną salę gimnastyczną z osobnym boiskiem do koszykówki i siatkówki oraz doskonałym nagłośnieniem i sceną, małą salę gimnastyczną z lustrami, profesjonalną siłownię, boisko z tartanową nawierzchnią i przestrzeń rekreacyjną w Ogrodach Słowaka. Na zajęciach i wyjazdach panuje niesamowita atmosfera, a nauczyciele to osoby z pasją wykonujący swoją pracę i będące przykładem dla młodych ludzi.

Zapraszamy do Słowaka – to naprawdę wyjątkowa szkoła.

Przemysław Fabjański