Pomaganie innym to w Słowaku rzecz codzienna, wynikająca nie tylko z profilaktyczno-wychowawczego programu szkoły, ale przede wszystkim z potrzeby serca nauczycieli i uczniów, którzy wychowują młodzież w poczuciu szacunku, równości i współczucia. Stąd też takie postawy jak ksenofobia, niepomaganie uchodźcom, obojętność wobec cierpienia, niepełnosprawności, politycznych prześladowań czy niedostatku są w naszej wielokulturowej szkole niedopuszczalne.

Idei darowania swego serca potrzebującym – tym z najbliższej okolicy i tym z innych kontynentów, służy bardzo rozwinięty wolontariat, który koordynowany jest przez Panią Pedagog Monikę Domogałę, a w części międzynarodowej także przez Pana Dyrektora Przemysława Fabjańskiego.

Szkoła jest członkiem Klubu Szkół UNICEF – ONZ-owskiej agendy, działającej na rzecz dzieci na całym świecie. Większość realizowanych przedsięwzięć międzynarodowych to własne pomysły, wynikające z nagle pojawiających się potrzeb. Do takich należała pomoc w odbudowie (własnymi siłami), a później wspieranie szkoły w Galle na Sri Lance, zniszczonej przez tsunami, bezpośrednia praca i wspieranie dzieci – ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 r., a wcześniej praca w ośrodku dla dzieci poszkodowane przez miny przeciwpiechotne w Kambodży. Pomagaliśmy dzieciom z Somalii, Syrii a w 2020 roku, tuz przed pandemią zdążyliśmy zawieźć mnóstwo darów – piłek, ubranek, przyborów szkolnych itp. dzieciom ze szkoły w wiosce Bintang Bolong w Gambii.

Nasi uczniowie są również wolontariuszami Zgromadzenia Sióstr Miłości w Kolkacie (d. Kalkucie) i co mniej więcej dwa lata, w czasie szkolnych wypraw niosą bezpośrednią, pielęgnacyjną pomoc cierpiącym i umierającym.

Krajowy wolontariat jest oczywiście z racji dostępności jeszcze bardziej popularny – od pomocy w nauce uczniom szkół podstawowych i dzieciom z Ośrodka Wsparcia Rodziny, poprzez masowy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, zaangażowanej współpracy z Fundacją „Iskierka”, pomoc pacjentom hospicjów, organizację „Mikołajków” i Dnia Dziecka dla małych pacjentów i osieroconych dzieci, Wigilii i Śniadania Wielkanocnego dla samotnych, pomoc seniorom, „Akcję Ciacho” na rzecz chorych dzieci z najbliższej okolicy, udział w kwestach dobroczynnych i zbiórkach publicznych, wolontariat w czasie imprez sportowych i kulturalnych po pomoc zwierzętom. Działający w Słowaku Klub Wolontariatu jest także organizatorem corocznego Dnia Przeciwdziałania Nietolerancji.

Jeśli tak jak my lubisz pomagać, czekamy na Ciebie w Klubie Wolontariatu.

Rada Młodzieżowa