Koło Geografów „Peneplena” założono w 1977 roku.

Działające pod naukowym patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego Koło Geografów „Peneplena” skupia uczniów i absolwentów Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Jest ewenementem na skalę co najmniej europejską dzięki jedynym w swoim rodzaju szkolnym wyprawom geograficzno-poznawczym w odległe zakątki planety.

Od 1978 roku Koło jest organizatorem masowej imprezy turystycznej pod nazwą Rajd Słowaka, w której udział bierze kilkuset uczniów, absolwentów, rodziców. W 1987 roku zainicjowano akcję oczyszczania szlaków beskidzkich z odpadków pozostawionych tam przez pseudoturystów. Poprzez akcję „Czyste Góry” młodzież chce zapobiegać postępującej degradacji środowiska i przywrócić tym terenom chociaż część ich pierwotnego uroku.

Praca Koła nie ogranicza się jedynie do tego typu działalności. Od wielu lat organizuje ono liczne prelekcje, odczyty oraz imprezy kulturalne przybliżające społeczeństwu piękno świata i problematykę podróżniczą. Członkowie Koła są częstymi gośćmi mediów, za pośrednictwem których dzielą się swoimi doświadczeniami. Tradycyjną jesienną imprezą w murach szkoły oraz Chorzowskiego Centrum Kultury stał się otwarty dla szerokiej publiczności „Peneplena Travel Festival – Chorzowski Tydzień Podróży”, który jest okazją do obejrzenia interesujących filmów, wysłuchania prelekcji poświęconych wędrówkom i wspinaczkom, spotkań z globtroterami, himalaistami oraz naukowcami związanymi z kierunkami geograficznymi.

Tzw. wisienką na torcie działalności Koła Geografów jest projekt edukacyjny pod nazwą „Szkolne wyprawy geograficzne”. Od 1991 setki już uczniów mogły za bardzo niewielkie pieniądze (większość środków pochodzi z własnej pracy zarobkowej i od darczyńców) zwiedzić egzotyczne miejsca w południowej i południowo-wschodniej Azji, środkowej Afryce, Ameryce Północnej. Przemierzając archipelag Małych Wysp Sundajskich dotarliśmy geograficznie do Australii. Część wypraw połączona była z trekingową eksploracją Himalajów i zdobywaniem pięciotysięcznych szczytów, inne z odkrywaniem wysp i ich niesamowitej przyrody, spotkaniami chociażby ze słynnymi smokami z Komodo – największymi jaszczurami na Ziemi, zaglądaniem do wulkanicznych kraterów, spotkaniami z tubylczymi plemionami Hamar i Mursi w południowoetiopskiej sawannie, zejściem na dno Wielkiego Kanionu Kolorado. Realizując wieloaspektowe programy poznawcze odkrywaliśmy losy polskich uchodźców z okresu II wojny światowej, poznawaliśmy postać Mahatmy Gandhiego, byliśmy przyjmowani przez znane chyba wszystkim osoby – Matkę Teresę, XIV Dalajlamę Tybety czy maharadżów Nawanagaru i Kolhapuru. Efektem tych wypraw są chociażby bogate zbiory etnograficzne i dziesiątki tysięcy zdjęć, eksponowanych nie tylko w Słowaku.

Celami edukacyjnymi szkolnych wypraw geograficznych są między innymi:

Przemysław Fabjański