Tradycją nauczania języka hiszpańskiego w Uniwersyteckim I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie stała się organizacja obozów językowych w Hiszpanii. Pierwszy taki wyjazd zorganizowano w 1999 roku. Do roku 2020 odbyły się łącznie dwadzieścia trzy wyprawy językowe. Poza fascynacją kulturą i egzotyką Hiszpanii uczniowie swą motywację do nauki budują w oparciu o możliwość wyjazdu do tego kraju i zweryfikowania swoich umiejętności nabytych w czasie roku szkolnego w Chorzowie.

Na obozach językowych uczniowie realizują zadania z zakresu komunikacji, sprawdzają swoje umiejętności językowe w zakresie dowiadywania się o lokalizację obiektów w danej miejscowości, oferty kulinarnej regionu, możliwości zwiedzania atrakcyjnych turystycznie miejsc. Niektóre zadania zawierają elementy dziennikarskie takie jak wywiad z zakresu historii, pogłębianie wiedzy o kulturze regionu i artystach, którzy tam tworzyli. Od 2017 roku uczniowie realizują krótkie filmy na zadany temat, które udostępniane są na kanale YouTube „Hiszpański w Słowaku”.

Od 2005 roku każdy obóz to zwiedzanie najznakomitszych zabytków Barcelony: Park Guell, La Pedrera, La Sagrada Familia, Camp Nou, Mont Juic i Fuente Mágica, słuchanie muzyki katalońskiej, flamenco i jazzu w lokalnych restauracjach. W miarę możliwości chętni wybierają się na mecz FC Barcelona. Ogromnie interesujące doznania, od smakowych po muzyczne i znowu kulturowe, towarzyszą uczniom w czasie konsumpcji tapas podawanych w restauracji “El Caiman”, znanej wśród tubylców z wyśmienitej kuchni.

Takie przeżycia pozostają na długo w pamięci uczestników obozów językowych i stanowią niezwykle silną motywację do nauki języka hiszpańskiego.

https://hiszpanski.slowacki.edu.pl

https://www.youtube.com/channel/UCHvNDKYxLLqVhGlVLkqgiJw

Damian Straszak